hac kayıt yenileme 2012

'Haberler' forumunda Dark tarafından 22 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. diyanet hac kayıtları 2012 -2012 yılı hac müracaatları - hac kayıt yenileme 2012 - 2012 Hac kayıt yenileme
  [​IMG]
  2012 hac başvuru kayıtları yenileme ne zaman başlıyor - 2012 hac kayıt yenileme ne zaman
  2012 hac müracaatları ne zaman başlıyor

  2012 yılı hac kayıtları 27 Mart - 12 Nisan 2012 tarihleri arasında “Kayıt Yeniletme” ve “İlk Defa Kayıt Yaptırma” şeklinde yapılacaktır.

  Kayıt yenileyecek veya ilk defa kayıt yaptıracak hacı adaylarıyla, bunlardan kuraya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler müracaatlarını, internet yoluyla Başkanlığımızın diyanet.gov.tr adresinden yapabilecekleri gibi, doğrudan müftülüklerden temin ederek dolduracakları form dilekçe ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek de yapabileceklerdir.

  İlk defa kayıt yaptıracak hacı adayları, kişi başına 15.-TL.’yi Başkanlıkça belirlenen bankalardan (T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Al-Baraka Türk Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası) birine doğrudan veya internet üzerinden yatıracaklardır.

  İl ve ilçe müftülüklerine ilk defa doğrudan müracaat yapanlar, nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunun/belgesinin bir suretini, kayıt yenileyenler ise nüfus cüzdanı fotokopisini müracaat dilekçesine ekleyeceklerdir.


  2012 YILI HAC KAYITLARI İÇİN İZLENECEK YOL

  1- 2012 Yılında Kuraya katılıp da hacca gidemeyenlerden Kayıt Yeniletecekler;
  a- Bu durumda olanlarn kayıtları Başkanlığımızca otomatikmen yenilenecektir. Kayıtlarn yenilenip yenilenmediğini Hac ve Umre Hiz. Gen. Müd. adresindeki “Durum Sorgulama Menüsünden” 27.03. 2012 tarihinden itibaren kontrol edilebilecektir.
  b- Durumunda değişiklik yapmak isteyenler müftülüklere başvurrak işlemlerini yaptıracaklardır.
  c- Durumunda herhangi bir değişiklik yapmak istemeyenlerin kayıtlarıyla ilgili herhangi bir işlem yaptırmalarına gerek yoktur.
  2- 2012 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenler;
  a- Web sayfamızda yayımlanan bankalardan herhangi birine 15.-TL ön kayıt ücretini yatıracaklardır. Hacca götürülmek istenilen çocukların (“0” yaş dahil), ön kayıtlarının yapılabilmesi için ön kayıt ücretini yatırmış olması gerekmektedir.
  b- Ön kayıt ücreti yatırıldıktan sonra, müracaatlarını başkanlığımız Hac ve Umre Hiz. Gen. Müd. internet adresinden elektronik ortamda veya müftülüklerden temin edecekleri form dilekçe ile doğrudan müftülüklere yapabileceklerdir.
  c- Kaydını internet ortamında veya müftülüklerde yaptırdıktan sonra kayıtlarını Hac ve Umre Hiz. Gen. Müd. adresindeki “Durum Sorgulama Menüsünden” kontrol edebileceklerdir.
  3- Kur’a tarihi, Kesin kayıt tarih ve ilkleri bilahare duyurulacaktır.
  4- 2012 yılı hac müracaatları, konaklama türleri ve diğer hususlar ile ilgili detaylı bilgiler web sayfamızın ilgili bölümlerinden veya il ve ilçe müftülüklerimizden öğrenebileceklerdir.


  2012 YILI HAC KONAKLAMA TÜRLERİ


  Hacca gidecek vatandaşlarımıza farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ve Harem’e olan mesafeleri dikkate alınarak, hac konaklama türleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

  A) NORMAL

  Bu türde genel olarak

  Binadaki ikamet durumu genelde oda sistemine uygun olan, fiziki yapısı iyi, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane / irşat salonu bulunan, ortak kullanım mekanları hacı sayısına göre yeterli, kadın ve erkeklerin ayrı ayrı odalarda en çok 5 kişinin birlikte kalacağı ve genel olarak değerlendirildiğinde diğer normal tür standardındaki binalara göre daha olumlu özellikleri ve rahatlığı bulunan,

  Mekke’de Harem avlusuna en fazla 7 km., Medine’de ise Merkeziyede veya Hareme en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda ve her bir odada asgari 4 m²’ ye 1 kişi düşecek şekilde uçak programına uygun olarak konaklama yaptırılacaktır.

  Kalış süresi uçak programına göre tahminen 25 - 45 gün arasında; otel ücretlerinin de tahmini olarak: 2.350 - 2.750 AVRO arasında olması öngörülmüştür.

  B) MÜSTAKİL

  Bu türde genel olarak

  Mekke’de Harem avlusuna en fazla 7 km., Medine’de ise Merkeziyede veya Harem avlusuna en fazla 700 metre mesafede yer alan, standart otel hizmeti verilmeyen,

  İçinde tuvalet, banyo ve buzdolabı bulunan, 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.

  Mekke’de müstakil konaklama türündeki hacılar ile normal konaklama türündeki hacıların aynı binada iskan edilmeyecektir.

  Medine’de ise Merkeziyedeki yeni binaların genelde müstakil konaklama tür standardında inşa edilmesi sebebiyle, uçak programlarının zorunlu kılması halinde, müstakil konaklama tür ve normal konaklama tür kriterlerine uymak kaydıyla bu binalarda aynı anda her iki kategorideki hacı adaylarının da iskan edilebilecektir.

  Müstakil konaklama türü için belirlenen fiziki özellikleri taşımayan binaların, bu türler için kullanılmayacaktır.

  Kalış süresinin uçak programına göre takriben 15 - 30 gün arasında; Otel ücretlerinin de tahmini olarak: 3.500 - 4.750 AVRO arasında olması öngörülmüştür.

  Bu türün, binaların harem avlusuna takribi uzaklıklarına ve verilecek hizmet durumlarına göre 3 ayrı kategoride düzenlenebilecektir.

  Bunlar;

  1- Müstakil-1

  Harem avlusuna olan mesafesinin : 0 - 1500 metre ;

  2- Müstakil-2

  Harem avlusuna olan mesafesinin : 1501 - 3500 metre;

  3- Müstakil-3

  Harem avlusuna olan mesafesinin : 3501 - 7000 metre olarak belirlenmiştir.

  C) OTEL

  Bu türde genel olarak

  Mekke ve Medine standartlarına göre lüks oteller ile yıldızlı statüde olup, günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmet veren otellerin kiralanacaktır.

  Bu otellerde 2 veya talep olması halinde 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılabilecektir.

  Anlaşmaya göre 2 veya 3 öğün açık büfe yemek verilecektir.

  Kiralanan otellerde sunulacak hizmet kalitesi ve otellerin harem avlusuna olan takribi uzaklıklarına göre 2 ayrı kategoride organizasyon düzenlenebilecektir.

  Otel ücretlerinin de tahmini olarak: 5.500 AVRO ve üzeri olarak öngörülmüştür.

  1- Otel-1

  Medine’de Merkeziyede, Mekke’de ise Hareme en fazla 800 metre mesafede bulunan lüks otellerden birinde konaklama yaptırılıp,

  Tahmini kalış süresi, uçak programına uygun olarak 12 - 18 gün olarak belirlenmiştir.

  2- Otel-2

  Mekke’de Hareme en fazla 1.500 metre mesafede, Medine’de ise Merkeziyede yer alan, yıldızlı statüde hizmet veren otellerde konaklama yaptırılıp,

  Tahmini kalış süresi, uçak programına uygun olarak 14 - 25 gün olarak belirlenmiştir.

  Yukarıda belirtilen bütün hac konaklama türlerine ait tavan ücretleri bilahare belirlenecektir.

  Kaynak: diyanet.gov.tr sitesinden alıntıdır.

   


Yükleniyor...