Güvenilirlik ve doğruluğun insanın başarısına etkisi

'Dini Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 30 Eylül 2015 tarihinde açılan konu


 1. Doruluk ve güvenilirlik sağlıklı insan ilişkilerinde çok önemlidir. Bu özelliklere sahip insanlar toplumda güvenilir, saygı değer kişilerdir. İnsanlar, bu kişilerle çalışmayı ister, onlara güvenirler. Doğru, güvenilir, yalan söylemeyen, hileden uzak kişiler hayatları boyunca başarılı olurlar.

  Doğruluk ve güvenilirlik insan yaşamının en önemli davranışları arasında yer almaktadır, önemli bir ahlaki değerdir. Peygamberimizin hayatını incelediğimizde doğruluk ve güvenilirlik yolunda pek çok ders çıkartmak mümkündür.

  Peygamberimiz öylesine güvenilirdi ki “Muhammed-ül Emin” yani güvenilir olarak tanınırdı. Doğruluk insanın başarısında doğrudan etki etmektedir. Hiç tanımadığınız bir insanla ticaret yapmaya kalkıştığımızı düşünelim, ticarette söz senettir lafı doğrultusunda, ticaret yapacağımız kişiye 100 adet bilgisayar parçası verdik diyelim. Ödemeyi 3 gün sonra alacağımızı farz edelim. Ancak adam 3 gün değilde 1 hafta sonra ödeme yaptı.

  Yani doğruluk kavramının dışına çıkmış oldu, bu ve bunun gibi pek çok davranışlarlar ile ticaret yapacağımız bu kişi ile artık yollarımızı ayırmış oluruz ve bir daha ürün falan satmayız. Sonuç olarak o kişi kaybetti.

  Doğruluktan ve güvenilir olmaktan asla ayrılmadığımız sürece doğru insanlar doğru işler bizi bulacaktır, ancak biran olsa bile ayrıldığımızda yanlışlıklar sinsilesinin ardı arkası kesilmeyecektir.

  Bu yüzden doğru hayatı yaşamak için doğru kişiler seçmemiz gerekmektedir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Güvenilirlik doğruluğun insanın
 1. Belinay
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  827