Gurbet kuşları


Kuşluk Treni, Haydarpaşa Garı’na çığlık çığlığa girdi.. Ağırlaştı..
Koşanlar, koşuşanlar arasında istasyon görevlilerinden başka gar hamalları, yolcularını karşılamaya gelmiş fötr şapkalılılar, mantolu, tayyörlüler.
Kuşluk Treni, 6 kişiliK Bakırcıoğlu ailesini İstanbul ile baş başa bırakır. “Dikkat edin, birbirimizi yitirmeyelim. İstanbul’da şakaya gelmez bu iş.” Astığı astık, kestiği kestik bir baba olan Tahir Efendi, ailesindeki kişileri isimlerini tek tek sayarak kontrol eder. “Eee, Allah’ın izniyle ‘şah’ olacağız İstanbul’a ‘şah’. Karşılayanları yoktu, onlar ekildikleri topraktan koparılmış, göçmek zorundaOrhan Kemal’in aynı adlı romanından yıllar önce sinemaya da uyarlanan ‘Gurbet Kuşları’, yakında ‘bir televizyon klasiği’ haline dönüşecek! atv’de yayınlanacak diziyi Yusuf Kurçenli yönetecek..

Yeni yayın dönemine birbirinden bomba projelerle hazırlanan atv; Orhan Kemal’in unutulmaz eseri ‘Gurbet Kuşları’nı izleyicisiyle buluşturacak. Başrollerinde Rutkay Aziz, Miraç Eronat, Gökhan Mumcu, Ayfer Dönmez, Aytaç Arman ve Kerem Corogil’in oynayacağı ‘Gurbet Kuşları’nın çekimleri önümüzdeki günlerde Tirilye’de başlayacak.


BAĞIMLILIK YAPACAK
Yaklaşık bir yıldır senaryo çalışmaları süren ve üç ay önce prodüksiyonuna başlanan dizinin yönetmenliğini ise; ‘Gramafon Avrat’, ‘Karartma Geceleri’, ‘Gönderilmemiş Mektuplar’ gibi önemli filmlere imza atan ünlü yönetmen Yusuf Kurçenli üstlenecek. Dizide; geçmişinde sendikal çalışmalar olan ve ailesiyle beraber göç ettikten sonra hayat mücadelesine giren bir oto tamircisini canlandırmaya hazırlanan Rutkay Aziz, “Hepimiz Orhan Kemal’in ‘Gurbet Kuşları’ hikayesinde olmaktan dolayı gururluyuz” dedi. Oldukça heyecanlı olduklarını söyleyen usta oyuncu şu bilgileri verdi:

AĞIR BİR SORUMLULUK
“Biz ve senaristler öylesine bir heyecan içerisindeyiz ki, anlatamam. Sonucunda iyi bir iş çıkacağına inanıyoruz. ‘Gurbet Kuşları’ bugünün izleyicisine, bugünün Türkiye’sinden somut manzaralar sunacak. Bu hikayenin çok önemli sözlerinin olduğunu, akıp giden değerlere karşı değerlerimizi korumada çok önemli işlev taşıyacağına inanıyorum.” ‘Gurbet Kuşları’nın izleyici çok etkileyeceğini vurgulayan Miraç Eronat ise, “Halkımız dizideki ailenin mutluluğuyla mutlu olup, onlar hüzünlendiğinde hüzünlenecek. Yani bizimle birlikte ailenin içinde yaşacaklar” dedi. Bir edebiyat klasiğinde rol almanın ağır bir yük olduğuna dikkat çeken Aytaç Arman da diziyle ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “Çok özel bir hikayeye başladık. ‘Gurbet Kuşları’ romanının ve filminin bize verdiği ağır bir sorumluluk var. Bizim öykümüz Orhan Kemal’in hikayesi üzerine inşa edilmiş bir hikaye ama bütününde aynı değil. Sonuçta bu bir dizi. Ülkemizin en önemli sorunlarından biri göç. ‘Gurbet Kuşları’nda da çözüm arayışı içerisinde göç eden bir aile göreceğiz. Bizim musikimizde gurbetle ilgili çok güzel şarkılar vardır. Bu hikaye de dillerde güzel bir gurbet şarkısı olacak. Daha doğrusu; tutunabilme mücadelesinin güzel bir şarkısı olacak.”MUMCU ‘SELİM’ OLDU

Yıllar önce Halit Refiğ’in yönettiği ‘Gurbet Kuşları’ filminde Cüneyt Arkın’ın oynadığı ‘Selim’ karakterini dizide, yakışıklı oyuncu Gökhan Mumcu canlandırıyor. Klasikleşmiş bir hikayenin günümüze uyarlanmış halinde oynayacağı için heyecanlı olduğunu da söyleyen yakışıklı oyuncu, “Böyle bir klasiğin içerisinde yer almanın bana verdiği ağır bir yük var” diye konuştu. atv’nin unutulmaz dönem dizisi ‘Hatırla Sevgili’deki ‘Işın’ karakteriyle beğeni toplayan Ayfer Dönmez de ‘Gurbet Kuşları’ kadrosunda yer aldı. Genç oyuncu, “Herkesin yaşadığı bir şeyi anlatacağız. Herkesin bir gurbet hikayesi var, hepimiz gurbet kuşuyuz” şeklinde konuştu.

Aşk, keder, tutku ve mücadele dolu


‘Küçük mutluluklarla yetindikleri küçük şehirlerinden’ bavullarını toplayıp yollara düşen ‘Gurbet Kuşları’; aşk, keder, mücadele ve tutku dolu hikayeleriyle izleyiciyi ekran başına kilitleyecek. Ailesinin rızkını büyük şehirde aramaya karar veren bir baba, ailesini bir arada tutmak için mücadele eden bir anne, aşkı uğruna ailesiyle bağlarını koparmak zorunda kalan bir kız ve ‘namus’ ile ‘kardeş sevgisi’ arasında bocalayan kardeşler! İstanbul’un başdöndüren yaşantısı ‘Gurbet Kuşları’ için acı tatlı sürprizlerle dolu olacak.

Bu bir gurbet ve hüzün hikayesi!
Yıllar önce yine atv ekranında yayınlanan ‘ Baba Evi’ dizisini yöneten Yusuf Kurçenli, bu kez ‘Gurbet Kuşları’ için kamera arkasına geçecek. Çok önemli bir hikayeye başladıklarını söyleyen Kurçenli, “Bu bir gurbet ve hüzün hikayesi” diyerek projeyle ilgili görüşlerini dile getirdi:RİSK ALMADAN SERÜVEN OLMAZ
“Halit Refiğ’in 1964′te çektiği ‘Gurbet Kuşları’, çok geniş kitleler tarafından izlenen bir gurbet ve hüzün filmiydi. Biz de aynı konuyu dizi haline getiriyoruz. Çok iyi oyuncularla iddialı bir kadro oluşturduk. İyi bir iş olacağına inanıyoruz.” Hikayenin daha önce filminin yapılmış olmasının kendileri için dezavantaj olmadığını belirten usta yönetmen “Bu işlerde risk almadan serüven olmaz” dedi.

-Alıntı-
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst