Günlük hayatımızda matematik nerelerde kullanılır

Eylem

Yönetici
Günlük hayatımızda matematikten sıkça faydalanırız. Her an her yerde karşımıza çıkan matematiği ise en çok yaptığımız alış verişlerde ve para harcamalarında kullanırız. Hayatımızda matematik nerelerde kullanılır gelin birlikte inceleyelim.
Matematik öyle birşey ki öğrenmesi zor gibi gözüken ancak öğrendikten sonra kopamayacağınız bir ders. Oysa bu bir ders değil hayatımızda gerekli olacak bilgi topluluğudur. Hayatında matematikten faydalanmayan kimse yoktur. Çünkü herkes bir şekilde hesap kitap yapar, birşeyleri ölçer, rakamlardan faydalanır.
Örneğin hayatımızda bir markete gittiğimizde alış veriş yaparken alacağımız ürünün fiyatına bakarız. Bu ürünün fiyatı rakamlar ile gösterilir ve bizde cebimizdeki paraya göre alış veriş yaparız. Cebimizdeki paraların toplamı, aldığımız ürünlerin toplamı gibi işlemler hep matematiksel işlemlerdir. Daha sonra kasaya gittiğimizde toplam tutarı söyleyen kasiyere para veririz ve üstünü alırız. Burada çıkarma işlemi yaparız.

Yada bir otomobil kullanırken aracın ne kadar hızlı gittiğini görmek için hız göstergesine bakarak rakamlardan hızımızı öğreniriz. Daha neler sayılmaz ki matematiği kullandığımız alanlara. Birşeyin uzunluğu, kısalığı, miktarı gibi ölçümlerde matematik kullanılır.
Matematik hayatımızda yer alan en güzel ve en önemli derslerden biridir.
 
Üst