Güney Osetya Tarihi

'Ülkeler' forumunda Meryem tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Güney Osetya tarihçesi
  Güney Osetya'nın Tarihi  Güney Osetya,Gürcüstan’ın kuzey kesiminde,Sovyet döneminde özerk bölge olarak kuruldu.Güney Osetya’nın özerliği Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Gürcü hükümeti tarafından kaldırıldı.1990 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Moskova yönetiminin desteğiyle bağımsızlığını ilan etti.1991–1992 Güney Osetya Savaşı: 1991 yılında Gürcistan devleti Güney Osetya’nın bağımsızlık talebini bastırmak amacıyla bu bölgede bir savaş başlattı.24 Haziran 1992: Güney Osetya Savaşı, Rusya’nın arabulucu olması sonucu son buldu. Güney Osetya de facto bağımsız bir bölge ve fiilen Gürcistan’ın kontrolündeki bölge olmak üzere ikiye bölündü.
  Nisan 2007: Gürcistan yönetimi, bölgedeki anlaşmazlığı barışçı görüşmelerle çözmek için parlamento kararıyla Güney Osetya Geçici Yönetimi’ni işbaşına getirdi. Ancak diğer bir özerk bölge olan Acaristan'da Aslan Abaşidze yönetimini devirdikten sonra Gürcistan'ın Güney Osetya’nın özerkliğine de fiilen son verdi.Ağustos 2008: 2008 Güney Osetya Savaşı sonucunda Gürcistan devleti Güney Osetya’daki tüm kontrolünü fillen kaybetti.
  26 Ağustos 2008:Rusya Federasyonu devlet başkanı Dmitri Medvedev,Güney Osetya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.Rusya'nın ardından Nikaragua da yaptığı açıklamada Abhazya ile birlikte Güney Osetya'nın da bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.10 Eylül 2009: Gerçekleştirdiği Rusya ziyaretinde Venezuela Başkanı Hugo Chávez de yaptığı açıklamada Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
   


Yükleniyor...