Güney Korenin Yemekleri

'Ülkeler' forumunda Aderito tarafından 25 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Güney Kore Yemekleri

  Güney kore yemeklerinden henüz tatmadım ama kullanılan malzemeleri biliyorum.şu anda bu yazıyı yazarken de oruçluyum ve pc ye dalıcam birazdan.ben ,bizim türk mutfağımıza çok benzetiyorum.(mesela çin mutfağıyla hiç ilgisi yok:)genellikle sebze ağırlıklı ve sağlıklı beslenirler.mesela koreli erkeklere bir bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız:)çorba,pilav ve makarna da önemlidir.kırmızı biber ,zencefil gibi baharatları çok kullanırlar.yemekler aynı anda servis edilir .ve en önemli yemekleri kimchi dir:
  Kimchi (Kore Turşusu)
  Bir çeşit sebze yemeğidir.aslında turşu da diyebiliriz..çok farklı çeşitler vardır.kore lahanası ve turp en çok kullanılan sebzelerdir.Çok az kalorili sağlıklı bir yiyecektir.Yapmak isteyen olursa diye işte malzemeler:
  - 5 baş Kore lahanası,
  - 2 adet beyaz turp,
  - bir demet su teresi,
  - 2 demet yeşil soğan,
  - 2 kase kırmızı toz biber,
  - 4 yem. kaşığı tuz,
  - 4 yem. kaşığı şeker,
  - 5 diş sarmısak,
  - 1 kök taze zencefil,
  - 1 kase tuzlu karides suyu,
  - ve istenirse taze istiridye.

  Tarifi:
  Lahanalar ikiye ya da dörde bölünür. Lahanalar tuzlanıp 4 saat bekletilir ya da tuzlu suda 12 saat bekletilir. Turplar dilimlenir ve su teresi 5 cm uzunluğunda kesilir. Yeşil soğanlar ince ince dilimlenir, sarmısak ve zencefil dilimlenir veya dövülür. Tuzlu karides suyu kırmızı toz biberle karıştırılır. Az acılı Kimchi tercih edenler kırmızı biber miktarı azaltabilir. Bu karışıma dilimlenen turplar, su teresi, yeşil soğanlar, sarmısak ve zencefil eklenerek hepsi elle karıştırılır. Lahanalar yıkanarak süzülür. Hazırlanmış olan karışım lahana yaprakları arasına doldurulur. Karışımı lahanaların aralarına iyice yaydıktan sonra her lahana en dıştaki yaprağı ile kapatılır ve bütün lahanalar toprak bir kaba teker teker yerleştirilir. İlk mayalanma için oda sıcaklığında bir veya iki gün bekletildikten sonra buzdolabına konur. Küçük parçalar halinde kesilerek servis edilir.

  "Mat-itkae Duseyo!"


  Diğer Kore Yemekleri (Other Korean Foods)

  suşi onlarında vazgeçilmezlerinden...
   
Yükleniyor...