Grip Nedir? kısaca

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 5 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Grip, burun, bronşlar ve akciğerden oluşan solunum sisteminde meydana gelen, Influenza A, Influenza B ve Influenza C virüslerinin neden olduğu yüksek derecede bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. 1-2 hafta içinde hastalar genellikle iyileşirler ancak etkileri haftalarca devam edebilir. Bazı hastalardaysa hayatı tehdit edici komplikasyonlar (zatürre gibi) gelişebilir. Sonbahar ve Kış aylarında görülür. En fazla görüldüğü yaptığı aylar Ekim - Mart aylarıdır. Grip son derece ciddi bir hastalık olup, en fazla görüldüğü kış mevsiminin en şiddetli hastalıklarından biridir. İşgücü kaybı açısından bakıldığında en yüksek maliyete yol açan hastalıkların başında yer almaktadır

  Soğukalgınlığı Nedir?

  Soğuk algınlığı sonucu oluşan enfeksiyonlarda etken %90 virüslerdir. Soğuk algınlığına neden olan 200 kadar değişik virüs tanımlanmıştır.

  En sık görülen virüsler,
  Rhinovirus %15-40
  Coronavirüsler %10-20
  Parainfluenza Virüsü %5-10
  Respiratuar Sinsisyal Virüs %6
  Soğukalgınlığı kişiden kişiye bulaşır. Başlangıçda bu bulaşmanın "damlacık enfeksiyonu" ile yani aksırma, öksürme ile etrafa saçılan damlacıkların içindeki virüslerin havada kalması ile olduğu sanılmaktaydı. Ancak şimdi mevcut kanıtlar bulaşmanın virusu almış hastanın elinden hassas insanlara geçmesi ve hassas bireylerin de nazal (ağız-burun) mukozalarına sürmeleri ile olduğu yönündedir. Bu nedenle soğuk algınlığının bulaşmasını engellemenin yolu ellerin sık yıkanmasıdır.

  Yapılan araştırmalar havanın soğukluğunun soğuk algınlığı hastalığının başlaması ve seyretmesi ile ilişkili olmadığını göstermiştir. Üstelik bu araştırmalara göre psikolojik stres, üst solunum yollarını etkilleyen alerjiler ve adet dönemlerinin hastalığa yakalanma riskini artırdıkları saptanmıştır.

  Soğuk algınlığına bir çok virüs sebep olabileceği için de vücut hiçbir zaman bu virüslerin tümüne direnç geliştiremez. Bu sebeple her sene tekrar tekrar soğuk algınlığı geçirilebilir.

  Soğuk algınlığında,
  Soğuk algınlığı tanısını koyup var olan belirtileri belirlenmelidir.
  Belirtilere göre tedavi yapılmalıdır.

  Belirtiler nelerdir ?

  Ateş
  Baş ağrısı
  Eklem ve kas ağrısı
  Yorgunluk hissi,
  Akan ya da dolu burun
  Hapşırma
  Boğaz ağrısı
  Göğüs doluluğu

  Ne Yapmalı ?

  Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin görülmesi halinde ve belirtilerin geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.
  39 C'yi geçen ateş
  Sürekli yada çok kıvamlı balgam üreten öksürük
  Nefes alırken ağrı
  Devamlı kulak ağrısı
  Şişmiş lenf bezleri
  Yutkunurken zorlanma
   
Yükleniyor...