Greyfurt suyu ile hangi ilaçlar alınmaz?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Greyfurt suyu ile hangi ilaçlar alınmaz?

  [​IMG]


  Geçtiğimiz günlerde şahit olduğum bir olay sonrasında bilmeyenler için bu konuyu masaya yatırmakta fayda var diye düşündüm. Çünkü ilaç ile greyfurt suyunun karışımı bildiğimiz zehir etkisi yapıyor ve insan hayatını tehlikeye sokuyor. Peki bu durum her ilaç için aynı mı yoksa belli ilaçlar için mi geçerli?

  Bazı besinler var ki ilaçla birlikte tüketilirse bir etkileşime giriyor ve ciddi yan etkiler ortaya çıkıyor. Greyfurt bu besinlerin başında geliyor. Kanada’da yapılan bir araştırmaya bakılırsa tam 85 ilaç bu meyve suyu ile etkileşime giriyor.

  Çok fazla greyfurt suyu tüketildiği zaman ilaçları yok eden, zehirsizleştiren, vücuttaki kalma sürelerini sınırlayan enzim miktarı azaldığından bu ilaçların kandaki miktarları gereğinden fazla artıyor. Saf içtikten 12-24 saat sonra bile ilaç alınsa etkisinde artma görülebilir.

  Greyfurt ve greyfurt suyu ilaçların etkisini artırıyor, vücuttan toksik maddelerin atılmasını yavaşlatıyor yani sağlığı tehdit ediyor. Ritm düzenleyici ilaçların, tansiyon ilaçları başta olmak üzere tüm ilaçların, psikolojik tedavide kullanılan ilaçların etki değerlerini arttırarak vücut genel dengesini bozmaktadır.

  Greyfurt ve greyfurt suyu ile birlikte yada belirli bir zaman aralığında alınan ilaçların yan etkileri oldukça tehlikelidir şöyle ki greyfurt suyu ile birlikte alınan ilacın etkisi 20 kat artıyor ve bunun sonucunda ölümle sonuçlanan vakalar ortaya çıkıyor.

  Hangi ilaçlar alınmaz?

  Kanser ilaçları, Enfeksiyon ilaçları, Kolesterol ilaçları, Kalp ilaçları, Sinir ilaçları, Mide ilaçları, İdrar yolu tedavisi için kullanılan ilaçlar, ağrı kesiciler
   


Yükleniyor...