Google'ın hikayesi

Google'dan zaman çizelgesi


Larry Page ve Sergey Brin Stanfordta karşılaşır. Michigan Üniversitesi mezunu olan 24 yaşındaki Larry bu okulu düşünmektedir; 23 yaşındaki Sergey ona okulu gezdirmekle görevlendirilir. Bazı söylentilere göre, bu ilk buluşmada çoğu konuda farklı görüşlere sahiptiler.Stanford Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde doktora öğrencisi olan Larry ve Sergey, BackRub adında bir arama motoru üzerinde birlikte çalışmaya başlar.15 Eylül 1998'de Larry ve Sergey 'BackRub' arama motorunun yeni bir ad alması gerektiğine karar verir. Bir süre beyin fırtınası yaptıktan sonra, 1i izleyen 100 sıfır ile temsil edilen matematik terimi "googol" üzerinde yapılan bir kelime oyunuyla Google adında karar kılarlar. Bu terimin kullanılması, webde neredeyse sınırsız miktarda bilgiyi düzenleme misyonlarını yansıtmaktadır.


İlk Google yatırımcısı Sunın kurucu ortaklarından Andy Bechtolsheim henüz varolmayan bir kuruluş için 100.000 ABD doları tutarında bir çek imzalar; bu şirket Google Inc.dir.Google, 232 Santa Margarita, Menlo Parktaki Susan Wojcickinin garajında çalışma alanını oluşturur.Larry ve Sergey ilk çalışanları olarak Craig Silversteinı işe alır. Craig, Stanfordta arkadaş oldukları bir bilgisayar bilimleri mezunu öğrencidir.4 Eylül 1998, Google Californiada şirket kuruluş kaydını yaptırır. Bundan kısa bir süre sonra, Larry ve Sergey yeni kurulan şirketin adına bir banka hesabı açar ve Andy Bechtolsheimın çekini bu hesaba yatırır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:Hızla büyüyen şirket garaj ofisinin dışına çıkar ve yalnızca 8 çalışanla 165 University Avenue, Palo Alto adresindeki yeni iş yerine taşınır.Satışları idare etmek için bünyeye katılan Omid Kordestani, Google'da mühendislik alanı dışında işe alınan ilk personel olur.Google ilk uluslararası ofisini ise Ağustos 2001'de Tokyo'da açar.Amerikan Diyalekt Vakfı üyeleri, Google kelimesini 2002 Yılının "En Yararlı" Kelimesi olarak oylar ve 13 Ocak 2003 tarihinde Google kelimesi kabul edilir.Google Mart 2004'te 800’den fazla personelinin bir kampus ortamında çalışabilmesi için, 1600 Amphitheatre Parkway, Mountain View’daki yeni "Googleple" kampusuna taşınır.Artık "Uzun yaşa Google ile yaşa" sloganıyla Uzay Yolu’nun Las Vegas’taki 40. Yıldönümü Toplantısında, galaksiler arası kullanıma uygun araçların sergilendiği bir Google standı vardır.Burası ise bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ın Zürih’teki ofisi...Google'ın ofisi adeta büyükler için bir oyun parkını andırıyor. Bundaki amaç ise çalışanların yaratıcılıklarını geliştirmek.Sonuç: Google büyümeye devam ediyor!

Görüldüğü gibi Google için yazılacak gerçekten çok şey var. Doğduğu günden bu yana hızla büyüyen ve bugün tüm dünyanın tanıdığı Google, sadece kullanıcılarını değil, çalışanlarını da son derece memnun eden büyük bir şirket.

Google'a her gün milyonlarca CV'nin gelmesi de aslında boşuna değil: GooglePlex'te çalışan Google ekibini gören milyonlarca insan, dünyanın neresinde olursa olsun Google'a başvurarak milyonda bir ihtimal dahi olsa Google'da çalışabileceğini hayal ediyor. Hayalleri böylesine süsleyen Google, gerçekten de çalışanlarının rahatlığını en üst düzeyde dağlayan bir şirket.

Sonuç olarak Google büyümeye devam ediyor ve her geçen gün yeni bir sürpriziyle kullanıcılarını şaşırtmaya devam ediyor.

Alıntı
 
M

Misafir

Google'ın hikayesi

sağolun bunu bulmam gerekirdi keşke ben orda çalışsaydım herşeyi bilirdim :)
 
Üst