Geçmişten günümüze komşuluk ilişkileri

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 14 Mar 2014 tarihinde açılan konu

 1. Geçmişten günümüze komşuluk ilişkileri kısaca

  Geçmişten günümüze en fazla değişikliğe uğrayan kavramlardan biri olasa gerek komşuluk kavramı.Günümüzde komşuluk olup olmadığına açıkçası emin değilim.Küçük yerleşim yerlerinde bir nebze komşuluk devam ettirilmeye çalışılsada büyük şehirlerde bu mümkün olmuyor kanısındayım.Özellikle çalışan kesimler işten eve evden işe etrafında kim var kim yok bihaberler.Karşı komşunu tanımamayan insanlar bulunuyor çevremizde.

  Komşu komşunun külüne muhtaç atasözü burada pek geçerli gibi görünmüyor açıkçası.

  Komşuluk eskiden böylemiydi acaba merak ediyorum. Eski günler insanların üç ev ötesindeki komşusunun aç yattığı bilinen zamanlardı diye anlatır büyüklerimiz.Herkes herkesle tanış, herkes herkesle akrabadır adeta. Can kaygısı yok, mal kaygısı yoktur. Alışveriş bile kolaydır. Herkes komşusuyla takas etmektedir bir şeyleri. Biri un verirse, öbürü bir kilo pekmez vermektedir. Mal var ama para yoktur o zamanlarda.

  Bizim çocukluğumuzda yokluk vardı. Ani misafirin bastırması ile bazen evinde çayı, şekeri olmayan aile çocuğunu gizlice komşuya gönderir; ihtiyaçlarını ödünç alırdı. O günlerde Ev alma, komşu al. sözünün büyük bir önemi vardı.Komşuluk her şeyin başıydı. Evleneceği kızı bile kendi görmeden, komşusuna seçtirirdi. Komşum uygun gördü ise, bana da uygundur" derdi. Her gün bir komşuya gitmek adetti.Akşam gezmeleri için, elektriğin olmadığı o günlerde, ay ışığı olduğu geceler tercih edilirmiş.

  Günümüzde öylemi sizce eski komşular gitti yerini kavgacı, saygı bilmez; asansörde bile bir merhaba'yı esirgeyen komşular almış durumda.Eskiden yokluk vardı.Herkes bir şekilde komşusuna muhtaçtı.Sevmese de ona katlanmak zorundaydı. Bugün artık herkes ekonomik bağımsızlığa kavuştu. Herkes artık az çok ihtiyacını karşılayabiliyor. Kimseye ihtiyaçları olmadığındna kaynaklanıyor olmalı bu sorun malesef acı bir gerçek bu.Nerede eski günler nerede eski komşuluklar diyen büyüklerimize şimdi hak vermemek eldemi sizce :(
   
Yükleniyor...