Gebelikte Mantar Enfeksiyonu (Kandida)

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 19 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikte Mantar Enfeksiyonu
  Gebelikte Mantar Enfeksiyonundan Korunmak İçin Neler Yapılmalı?
  Gebelikte Mantar Enfeksiyonu İçin Alınması Gerekenler Önlemler

  Gebelikte özellikle 2. ve 3’üncü ayda sıklıkla görülmektedir.İnce beyaz kaşıntılı bir akıntı mevcuttur. Gebelik üzerine olumsuz etkisi yoktur.Fakat gebelik esnasında mantar hastalığının yarattığı hoşnutsuzluğu kontrol etmek güç olmaktadır.

  Vajina ph’sında meydana gelen değişiklikler sonucu mantar hücreleri çoğalır ve enfeksiyona yol açar.Gebelikteki hormonal değişiklikler mantar oluşumuna neden olur.

  Mantar enfeksiyonu meydana geldiğinde beyaz ince ,peynir kıvamında akıntı görülür.Akıntı miktarı fazla olup beraberinde kızarıklık ,kaşıntı,vajina girişinde irritasyon ve huzursuzluk hissi görülür.İdrar yaparken ve ilişki esnasında yanma hissi oluşur.Normal doğum planlanan hamilelerde doğum kesisinin (epizyotomi) iyileşmesini geciktirebilir.

  Gebelikte mantar enfeksiyonu olduğunda vajinal kremler ve fitiller kullanılır.Ağızdan alınan hap tedavisi gebelikte ve emzirme döneminde güvenli değildir.Tedavi edilmediğinde normal doğum sırasında bebeğinizin ağzına bulaşabilir ve pamukçuk oluşumuna yol açar.Gebelikte tedavi enfeksiyonun şiddetine göre bazen 10 günü bulmaktadır.Tekrarlama eğilimi gösterir.

  Önlemler

  Bol pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir.

  Tuvalet sonrası önden arkaya temizlik yapılmalıdır.

  Yüzme sonrası ıslak mayo ile kalınmamalıdır.

  Gebelerde vajinal tampon,vajinal parfüm spreyi,parfümlü günlük ped ve vajinal duş yasaktır. Bunlar enfeksiyonu ve mantar oluşumunu arttırırlar.

  Şekerli gıda tüketimi azaltılmalıdır.Kanda artan şeker oranı mantar hücre çoğalımını arttırır.