Gebelikte Ağız Bakımı

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Gebelikte Ağız Bakımı

  [​IMG]
  Gebelik, hanımların belki de hayatları boyunca hem ruhsal hem de fiziksel anlamda en zor zamanlarıdır. Bu zor zamanlarda ağız bakımı çoğu kez ihmal edilir. Bu ihmal mutlaka problemleri beraberinde getirir.

  Gebelikte değişen hormonal yapı, tüm vücutta değişiklik yaptığı gibi, diş etlerinde de farklılaşmaya yol açar. Bu farklılaşma diş etlerinde kanamayla kendni gösterir. Eğer ağız bakımı gerektiği gibi yapılmazsa dişeti iltihabı ilerleyebilecek ve tedvisi mümkün olmayan bir hal alacaktır. Ağızda üreyen bakterilerin dişlere verdiği zarardan başka, vücuda ve bebeğe verebileceği zarardan başka, vücuda ve bebeğe verebileceği zarar da düşünülmelidir.

  dişlerdeki kalsiyumun bebek tarafından kullanıldığı doğru değildir. Eğer annede kalsiyum eksikliği varsa bu dişlerden değil, kemiklerden kaynaklanır. Gebelerde oluşan mide bulantısı ve kusmalar çürüklerin artmasında önemli birer etkendir. Gebeler bulantıyı öne sürerk fırçalamayı bırakmakta ya da yetersiz yapmaktadrlar. Bu da ağızda asit oluşumunu artıracak ve dişteki kalsiyumun çözülmesine vesile olacaktır. Dolayısıyla dişteki kalsiyumun çözülmesi bebeğin değil yetersiz ağız bakımı yapan annenin suçudur.

  Gebelikte diş tedavileri ise, bazı riskleri olmakla beraber tedaviler yapılabilmektedir. Burada önemli olan, diş hekiminin hastasının gebe olduğunu bilmesidir. doktor ilk muayene sırasında bazı sorularla beraber gebe olup olmadığını da öğrenir. Herhangi bir atlama olmaması açısından, hastalar gebe olduklarını doktoruna söylemelidir.