Gebelik Ve Spor.. Hamilelikte Spor Güvenli Mi?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 19 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Spor Güvenli Mi?
  Gebelikte Spor Yapılabilirmi?
  Gebelikte Ne tür Spor Yapılabilir?
  [​IMG]
  Kadınların hemen hemen hepsi gebe kaldıkları günden itibaren bazı eski alışkanlıklarının artık güvenli olup olmadığını sorgularlar .Tatil, hobiler,spor yapmak tabi ki hayatınızın bir parçası, fakat artık gebe olduğunuzu unutmayın ve bu alışkanlıklarınızın bebeğinize ve son halinizle size zararı olup olmadığını değerlendirin.

  Egzersizler genellikle gebeliğin rahat geçmesine yardımcı olurlar.Fakat bazı spor aktiviteleri gebelikte bebek ve anne sağlığı için sakıncalar içermektedirler.Herhangi bir spor yapmadan doktorunuza mutlaka başvurun. Bazı sporları gebe iken yaparken dikkat etmelisiniz.

  Gebelikte Koşu ve Jogging;

  Gebelikte spor yaparken çok dikkat etmek gerek.Koşucular eğer gebelik sırasında da düzenli antremanlarına devam ederler ise düşük kilolu bebek doğurma ve erken doğum yapma olasılıkları artmaktadır. Düşük riski de fazladır.Hamilelik esnasında doktorunuz izin vermediği sürece jogging yapmanız tavsiye edilmemektedir.

  Gebelikte Yürüyüş;

  Hamilelikte yürüyüş en güvenli spordur. Eğimi ve merdiveni olmayan düz yolda sabah akşam 30-60 dakika olarak yapılacak olan yürüyüşler hem zinde olmanızı sağlayacak hem de fazla kalorilerin yakılmasını mümkün kılacaktır. Gebelikte yürüyüş doğru şekilde yapıldığı zaman hem sizin hem de bebeğiniz için çok faydalı olacaktır..

  Gebelikte Bisiklet;

  Kalbin sağlıklı çalışması için bisiklet son derece sağlıklı bir spordur. Gebeliğin özellikle son ayında vücut postüründeki değişiklikler ve karnın aşırı büyümesi bisiklete binmeyi zorlaştırmaktadır. Bu sebepten son ay önerilmez.Ayrıca olabilecek kaza ve yaralanmaları azaltmak için bisiklete trafiğin yoğun olduğu ve düz olmayan engebeli arazide binilmesi önerilmez.Temiz havada trafiğe kapalı tercihen düz bir yolda bisiklete binin ve günün keyfini çıkarın.

  Gebelikte Aletli jimnastik;

  Genelde tüm doktorlar aletli jimnastiği tasvip etmezler. Buradaki risk bebeğin travmatize olmasından çok annenin zarar görmesi ön plandadır. Artan gebelik hormonları tüm eklemleri yumuşatırlar ve aletli jimnastik gibi kontrollü güç gerektiren bir sporda bazı olumsuzluklara sebep olabilirler.Ayrıca büyüyen karın da rahat ve güvenli hareket etmeyi engelleyip ufak ta olsa spor esnasında kazalara sebebiyet verebilmektedir.Zaten spor salonların büyük bir kısmı doktorun yazılı izni olmadan gebelerin aletli jimnastik yapmalarına izin vermemektedirler.

  Gebelikte Kayak Yapma ,Kış Sporları ;

  Hem karda hem de suda kayak yapma ciddi kaza ve yaralanma ihtimallerinin yüksek olmasından dolayı tüm gebelik boyunca tavsiye edilmemektedir. Kısacası hamilelikte kayak ve kış sporlarından uzak durmanız tavsiye edilir..

  Gebelikte Yüzme;

  Hamilelikte yürüyüş ile birlikte en çok tavsiye edilen spordur. Suyun kaldırma gücü tüm vücut kaslarına ve eklemlerine masaj etkisi yaparak ağırlaşan vücudu dinlendirir. Özellikle bel ve omuz kaslarının çalışması gebelik ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken hijyenik olmayan ve fazla klorlu olan havuzlarda yüzmemektir. Deniz mümkünse yüzme için ilk tercih olmalıdır.


  Gebelikte Scuba (tüplü dalma su altı sporları)

  Yüzeye çıkarken oluşan basınç değişikliklerinden ve oksijen emilimindeki oynamalardan bebek etkilenmektedir.Düşükler,erken doğum ,düşük ağırlıklı bebek doğumu sıklıkla su altı sporları yapan anne adaylarında bildirilmiştir.Gebelikte scuba tüplü dalma ve su altı sporları yapılmamalıdır.Hamileliğin hiçbir evresinde bu sporlar önerilmez.
   
Yükleniyor...