Futbolda Ön Liberonun Görevleri

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 19 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Futbolda Ön Oyuncunun Görevleri  1-3-3-3 Sistemi (Liberolu Sistem)

  Sistemin en belirgin özelliği savunma ağırlıklı bir dizilişe sahip olmasıdır. Savunma bloğunun sahada dizilişi, üç savunma oyuncusunun arkasında bir oyuncunun (libero) bulundurulması esasını taşır. Bu oyuncu rakip oyunculardan her hangi birisini tutmak görevi taşımaz ve boş alanda stoperlerin arkasında oynar. Bu diziliş stoperlerin yakın adam markajı yapabilmelerine imkan sağladığı gibi, kendilerini geçen top ya da rakip oyuncunun libero tarafından kontrol altına alınacağını bilmesi nedeniyle savunmadaki tehlikeyi en aza indirmektedir. Libero son oyuncu olarak oyun alanında arkadaşlarının ve top ile rakip oyuncuların pozisyonlarına göre pozisyon alır. Savunmasının önünde oynayan stoperleri sürekli uyararak kolayca yönlendirebilir ve pozisyon hataları yapmalarını önlemeye çalışır.

  Sistemin uygulama aşamasında liberonun sadece savunma amaçlı görevi yoktur. Libero, aynı zamanda uygun pozisyonlar bulduğu an oyun içinde hücuma yönelik davranışlar da sergilemektedir. Liberonun surpriz olarak hücuma çıkması, rakip savunma oyuncularını zor durumlarda bıraktığı gibi kendi takımı lehine avantaj sağlamasına da imkan tanır.

  Sistemin getirdiği avantajlar:

  Savunma oyuncularının görev dağılımları daha nettir. Savunmada organize olmak daha kolaydır. Liberonun oyunu yönetmesi hata oranını asgariye indirir. Libero hücum edecek ortamı bularak doğru tercih kullanabilirse takımının hücumda etkisini artırabilir.