Frigyalıların Kullandığı Alfabe

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Frigyalıların Kullandığı Alfabesi
  Frigyalıların Kullandığı Alfabe Hakkında Bilgi

  Frigyalılar, Ege Göçleri ile Anadoluya gelen Balkan kökenli boylardan biridir. Ancak siyasi bir topluluk olarak ilk defa MÖ 750den sonra ortaya çıkmışlardır, Midas döneminde ise (MÖ 725-695/675) bütün Orta ve Güneydoğu Anadoluya egemen, güçlü bir krallık düzeyine ulaşmışlardır.

  Frig uygarlığını kuranların, bir türlü aydınlığa kavuşturulamayan yazı ve dilleri üstüne bilgilerimiz oldukca sınırlıdır. Friglerin başlı başına bir yazı sistemi vardı. Kaynağı ve gelişimi henüz aydınlatılmamış olan bu yazı bir taraftan Arami, diğer taraftan Ege yazı sistemlerinin etkisi altında meydana gelmişe benzemektedir.

  Frig yazısı henüz tümüyle çözülememiş olmasına karşın okunabilmektedir. Ancak bu okuma, Midas ya da Ana Tanrıça gibi çok bilinen sözcükler için geçerlidir.

  Gordionda bulunan bronz vazoların bazılarında Erken Yunan yazısının alfabesine benzeyen Frigçe yazılar görülmüştür. Kayalara yazılmış yazıtlarda da aynı yazıları görmek mümkündür. Bunların hepsi, tarih olarak MÖ VII. yüzyıla kadar çıkar.Frig ve Yunan alfabelerinin aynı Fenike kaynağından gelmesi olasıdır. Frig alfabesi MÖ V. yüzyıla kadar kullanılmıştır. Frig dili ise Yunanca ile karışarak MS II. ve III. yüzyıllara kadar yaşamıştır. Frig diline ait kalıntılarla Yunan yazarlarından gelme otuz kadar sözcük bu dili tam olarak açıklamaya yetmemektedir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Frigyalıların Kullandığı Alfabe
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,930
 2. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,751
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,722
 4. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,083