Fransız Mutfağı -Ünlü fransız yemekleri,Tarifleri

'Damak Keyfi' forumunda Ezlem tarafından 16 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. fransız yemekleri yemek tarifi
  ünlü fransız yemekleri
  fransız yemek isimleri

  Fransız mutfağı Fransa'da geliştirilmiş, zenginliği ve çeşitliliğiyle ünlü, yemek pişirmenin sanatsal yönünü ön plana çıkaran bir ulusal mutfaktır. Fransız mutfağının kökeni Orta Çağlara uzanır. Fransa'nın Fransız Devrimi sonrasında Kolonileşme döneminde dünya sahnesindeki kazandığı gücüyle orantılı olarak gelişmiştir. Napolyon Bonapart döneminde ün kazanmış Marie-Antoine Carême (1784-1833) gibi aşçılar haute cuisine (yüksek aşçılık sanatı) denilen özenli bir yemek tarzını geliştirerek Fransız mutfağına büyük katkılarda bulunmuşlardır.

  Fransız Salatası

  1 tane göbek salata
  250 gram sosis
  150 gram eritme peyniri
  1 çorba kaşığı hardal
  4 çorba kaşığı zeytinyağı
  3 çorba kaşığı limon suyu
  Tuz
  Karabiber
  Mısır cipsi

  Sosisleri fındık iriliğinde doğrayın. 1 çorba kaşığı zeytinyağında çevirerek, kızartın. Göbek salatayı bol suyla yıkadıktan sonra suyunun süzülmesini bekleyin. Dilediğiniz irilikte doğrayın. Geniş bir salata kasesine aktarın. Ayrı bir kapta 1 çorba kaşığı Dijon hardalını, 3 çorba kaşığı zeytinyağını ve 3 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Tuzunu ve karabiberini ayarlayın. Göbek salatanın üzerine gezdirin ve harmanlayın. Eritme peynirini kare şeklinde kesin. Sosislerle birlikte salatanın üzerine serpin. Yanında mısır cipsiyle birlikte servis yapın.

  Sığır Eti Rosto

  2 çorba kaşığı zeytinyağ
  1,5 kg sığır eti filetosu,yağlı
  1 su bardağı üzüm suyu
  400 gram sığır eti,yağsız
  Tuz

  Öncelikle parça sığır etini,yağlı sığır eti filetoları ile kaplayın.Hazırlamış olduğunuz bu eti bir folyo içerisine koyun.Üzerine zeytinyağ,tuz ve üzüm suyunu döküp folyoyu sıkıca kapatın.Önceden ısıtılmış fırında 2 saat kadar pişirin.Dilimleyerek servis yapın.Afiyet olsun..
   
Yükleniyor...