Fotoğrafçı olmak için ne yapmak lazım

Rastgele binlerce fotoğraf çekmeden ve bu fotoğrafları potansiyel işverenlerinize göndermeye başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey ilginizi çeken ve fotoğraflamak istediğiniz konuyu belirlemek olmalıdır. Enerjinizi ve paranızı ilginizi çekmeyen, hakkında fazla bilgi sahibi olmadığınız konularda fotoğraflar çekerek harcamayın.

İyi Bir Fotoğraf Portfolyosu

Fotoğrafçı olmak için yapacağınız en etkili işlerden biri güçlü bir portfolyo oluşturmaktır. İyi bir portfolyo genellikle amatör fotoğrafçıların profesyonel fotoğraf alanına geçmelerini sağlamaktadır. Seçtiğiniz konuyla ilgili detaylı bilgi edinerek ve bu alanda çektiğiniz fotoğraflardan en iyilerini seçerek portfolyonuzu oluşturabilirsiniz. Portfolyonuz için fotoğraf seçerken ışığa, bakış açısına, kompozisyona, renklere dikkat edin. Her gün gazetelerde dergilerde görmeye alışık olduğumuz fotoğrafları değil de farklı bir açıdan yaklaştığınız kompozisyonları seçmeye özen gösterin.

Fotoğraf Kompozisyonları

fotoğraflarınızı satın alacak kişiler öncelikle ilk göze çarpan ve fotoğrafın bütününü belirleyen kompozisyona bakacaklardır. Konuyu anlatırken kullandığınız çerçeve, fotoğraf içindeki öğelerin konumları, ışık ve sizin bulunduğunuz açı kompozisyonu oluşturmaktadır. Portfolyonuza fotoğraf seçerken fotoğraftaki detaylardan ziyade kompozisyonun anlatımına dikkat etmelisiniz.

Işık

Işık fotoğrafın en temel ve en belirleyici unsurlarından biridir. Stüdyo ortamında ışığı kontrol edebilirsiniz ancak kontrolün olmadığı açık alanlarda çekim yapıyorsanız ışığa mutlaka dikkat etmelisiniz. Işık anlatmak istediğinizi tamamen farklı bir şekilde yansıtmanıza neden olabilir. Stüdyoda çekeceğiniz fotoğrafları aceleye getirmeyin ve ışığın mükemmele yakın olması için denemeler yapın. Stüdyo ışığı için gerekli aksesuarlar sahip olmanız ya da kiralamanız gerekebilir.

Renk

Tamam dijital fotoğraf ve photoshop renkleri istediğiniz gibi düzenlememize olanak tanıyor ancak bu da bir göz gerektirir. Renklerin kompozisyon içerisindeki dağılımı nasıl olmalı sorusuna zihninizde cevap vermelisiniz. Ayrıca renkleri düzenlemek her zaman kontrolünüz altında olmayacağı için özellikle dış mekan çekimlerinde ışığın farklı kullanımları ve elde edilen renkler konusunda tecrübe kazanmalısınız.

Pozlama

Başta manzara ve dış mekan fotoğrafları olmak üzere iyi bir fotoğrafın çekilebileceği tek bir pozlama anı vardır. Manzara ve doğa çekimlerinde bu ışığın düşük ve yumuşak olduğu sabah ve akşam saatleri olabilir. Doğru pozlama iyi bir ışık ve kompozisyon kadar önemlidir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Fotoğraf çekimi yapan bir arkadaşım var çalışırken izleme fırsatım oldu. Resmen dünyadan kopuyor ayrı bir boyuta uçuyor...
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst