Fotoğraf makinesinin icadı kısaca

'Ders notları' forumunda Demet tarafından 24 Mar 2015 tarihinde açılan konu

 1. Fotoğraf makinesinin icadı kısaca

  Fotoğrafçılığın başlangıç tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fotoğraf tarihi karanlık kutu içinde görüntü elde etmenin tarihi olduğu kadar, bu görüntüleri fotokimyasal yollarla saptamanın da tarihidir.

  Sekizinci yüzyılda Müslüman bilgin İbn-i Heysem gümüş nitrat'ın güneş ışığı etkisiyle karardığını bulması ve 15. yüzyılda büyük sanatçı Leonardo da Vinci'nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi fotoğrafçılık tarihindeki önemli başlangıçlardır.

  Sanatçılar Rönesans devrinde karanlık kutuyu buldular. Böylece, ışığın girdiği ufak bir delik aracılığıyla karanlık kutunun öbür ucunda konunun ters çevrilmiş bir görüntü görebiliyordu. 18. yüzyılda karanlık kutunun bir ucuna mercek ve diğer ucuna da buzlu cam konularak görüntü kutunun dışında görülebilir hale getirildi.

  Fotoğraf makinesi 1837 yılında Daguerce cam üzerine uygulamasından sonra 1891 yılında Lippman tarafından doğada ki görüntüleri olduğu gibi resimlemiştir.

  Bu Makineden esinlenerek , çok çeşitli portatif el makineleri hazırlanmıştır.20. yy kadar genellikle bütün modern makinelerde filimler makinalara sarılmıştır.

  Günümüzde ise fotoğraf makineleri artık çok farklı boyutlara ulaşarak büyük bir aşama kaydetmiştir.Filimler yerini depolama aygıtlarına bırakarak daha çok kullanışlı hale gelmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Mar 2015
Yükleniyor...