Folik Asit Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Folik Asit Eksikliği Nedir?
Folik Asit Nedir Ne İşe Yarar?
Folik Asit Eksikliği Sebepleri

Folik Asit eksikliği:

Folik asit ihtiyacı normal bir bireyde 300 mikrogram/gün dür. Günlük 100 mikrogram alım da folik asit ihtiyacını karşılar. Bu ihtiyaç özellikle kanser hastalarında, sara hastalarında ve hamile bayanlarda %50 ye varan oranda artar.

B9 vitamini eksikliği özellikle hamilelerde dramatik sonuçlar doğurabilir. Ana canlıda kansızlık(megaloblastik Anemi) şeklinde görülen eksiklik belirtileri, kemik iliğine bağlı azalmadan kaynaklanmaktadır. İlerleyen zamanlarda halsizlik yorgunluk sık sık kramp şikâyetleri hamile olan annemizi canından bezdirir.

Bebeğimizde folik asit eksikliği daha da ciddi sorunlara yol açar sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarındaki gerilik algı bozukluklarına ve hatta geri zekâlılık durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Diğer yönden folik asit eksikliği çocuklarda boyun omurlarında incelme ve bel omurlarında açılmaya neden olabilir. Yarık damak sendromunun da folik asit eksikliğinden kaynaklandığı söylenmektedir.

Folik Asit eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Folik asit eksikliğinin en büyük nedeni sara veya vücut hücrelerindeki anormal artışlardır. Kanser ve ya hamilelik gibi durumlarda hızla artan hücrelerin folik asit gereksinimleri de artacağından besinlerden alınan folik asit yetersiz kalır ve eksiklik meydana gelir.

Diğer bir görüşe göre folik asit eksikliğinin en büyük nedenlerinden birisi beslenme rejimidir. Tahıl ağırlıklı beslenen toplumlarda kansızlık şikâyetinin sık görülmesi bundan dolayıdır. Bazı ülkelerin tahıl ürünleri için folik asit takviyesi yaptığı bilinmektedir.

Folik Asit Ne Kadar Alınmalıdır?

Günlük normal folik asit gereksinimi 200–300 mikrogram olarak saptanmıştır. Hamilelerde bu ihtiyaç artarak 400–800 mikrograma çıkacaktır. Sara hastalarıyla kanser hastalarında da folik asit ihtiyacı normalin üzerindedir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Gıda Serbest (mg) Toplam (mg)
alabalık - 750
fıstık - 280
piliç eti - 250
ıspanak 170 200
maydanoz - 170
karaciğer - 140
brokoli - 111
lahana - 100
böbrek 60 80
esmer ekmek 15 50
beyaz ekmek 8 30
portakal 13 24
marul 20 20
muz 10 20
yumurta 10 20
koyun / tavuk eti 3 6
elma / üzüm 3 6
pişmiş yumurta 2 5
sığır eti 4 7
 
Üst