Fobiler

AGORAFOBİ:Büyük alışveriş merkezi, kalabalık dükkanlar ve pazar yerlerine gitmekten korkma. Agorafobikler yalnız kalabalık yerler değil, tünel ve asansöz gibi hemen çıkması mümkün olmayan yerlerden de uzak dururlar.

SOSYAL FOBİ:Bireyin sosyal ortamlarda yada performans gerektiren durumlarda utanıp küçük düşeceğini düşünerek gereksiz yere korkması durumu.

DİŞ HEKİMİ FOBİSİ:Türkiye'de özellikle çok yaygındır. Bu korku, ağrılı bir müdahale yapılacağı endişesinden kaynaklandığı gibi diş hekimlerine yönelik bir güvensizlik hissine dayandığı da tespit edilmiştir.

DİSMORFOFOBİ:Kişinin kendi bedenindeki bir özellik nedeniyle utanç verici bir duruma düşeceğine inanmasıdır.

HASTALIK FOBISI:Ağır bulaşıcı yada iyileşmeyecek bir hastalık taşıma korkusu.

KİR FOBİSİ: kirli bir şeye dokunmak yada herhangi bir yerden sıçramasından korkmak.

BATOFOBI: derinlikten yada yüksek binaların yanından geçmekten korkma.

ARAKIBUTIROFOBI: Yerfıstığı ezmesinin damağa yapışmasından korkma.

VENÜSTRAFOBI: Güzel kadınlardan korkma.

POLITIKOFOBI: politikacılardan korkma

PELADOFOBI: Kel insanlardan korkma

FOBOFOBI: Korkmaktan korkma

EISOPTROFOBI:Aynalardan korkma

FILOFOBI: Aşık olmaktan korkma

AGIROFOBI: Caddelerden korkma

ANTROPOFOBI: İnasanlardan korkma

TOKOFOBI: Gebe kalmaktan yada doğum yapmaktan korkma

TRISKAIDEKEFOBI: 13 Sayısından korkma

OKOFOBI: Taşıtlardan korkma

ERITROFOBI: Yüz kızarması fobisi

GAMETOFOBI: Evlenmekten korkma

KSENOFOBI: Yabancıdan korkma

DİŞ HEKİMİ FOBİSİ:Türkiye'de özellikle çok yaygındır. Bu korku, ağrılı bir müdahale yapılacağı endişesinden kaynaklandığı gibi diş hekimlerine yönelik bir güvensizlik hissine dayandığı da tespit edilmiştir.

Aha! bu benim fobim, Nefret ediyorum dişçilerden :oops:

Paylaşım için teşekkürler, Ellerinize saglık Hazan

Bende de bu var..:( teşekkürler Hazan Ablacım..

Zaman zaman bu fobiler ufakta olsa insanları az çok etkilediğine inanıyorum.Özellikle bazı olaylardan etkilenip güçsüz kaldıklarında.Örneğin;
BATOFOBI: derinlikten yada yüksek binaların yanından geçmekten korkma.
Yaşadığım depremden dolayı bir dönem bu korkuyu yaşamıştım ama geçti şükür.

kir fobisi var bende de küçüklüğümde hiçbirşeye dokunmuyordum. biri yanlışlıkla bana dokunsa ellerimi saatlerce yıkardım.Hatırlıyorum ellerim sürekli yıkamaktan derilerim buruşmuştu.Şimdide herhangi bir yerden kir sıçrayacak üstüme diye korkarım.Ailem özellikle bu konuda espri osun diye üstüme bişey sıçratmaya çalışıp bak deniz üstün kirlendi der :)

diş hekiminden korkmaktan vaz geçin artık ya hiç hisetmiyorsunuz bile benimde yükseklik fobi,m var bunların hepsi bilinç altımızın dışa vurumu

Kir fobisi bende de var maalesef. Aynen deniz ablam gibi benimde ellerim buruşuk buruşuk. Hatta artık sık yıkamaktan deri bile kuruyor.:(

Aha! bu benim fobim, Nefret ediyorum dişçilerden :oops:
Hiç bir şeyden çekmedim dişten çektiğim kadar.
13 yaşından beri dişçiden çıkmıyorum.
Dişlerle ilgili bana yapılmayan hiç bir tedavi kalmadı.
Buna türlü ameliyatlar ve 6 tane implant dahil.
Sadece şunu söylemek istiyorum:
Bu operasyonların (ki gerçekten büyük operasyonlardı)
hiç birisinde hiç bir acı hissetmedim.
Dişçiden korkanlar artık sakın korkmasınlar.
Teknoloji çok gelişti ve ağrısız hatta kansız yapılıyor
bütün operasyonlar.

ARAKIBUTIROFOBI: Yerfıstığı ezmesinin damağa yapışmasından korkma. :) :) :)

yani ondan korkana bence arakıbutırofobi denmez resmen deli denir:)