fiziksel ve kimyasal ayrışma nedir?

  • Konuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

fiziksel ve kimyasal ayrışma nedir varsa resimli açıklama lütfen
 
fiziksel ve kimyasal ayrışma nedir?

1-FİZİKSEL AYRIŞMA(parçalanma)

Nem ve su buharının az olduğu yerler,
Yıllık yağış ortalamalarının az veya yağışların düzensiz olduğu yerler(Kurak bölgeler,Orta kuşak karalarının iç kesimleri),
İklimin karasal,kurak veya yarı-kurak geçtiği yerler, fiziksel parçalanmanın fazlaca görüldüğü alanlardır..
Fiziksel parçalanmanın görüldüğü alanlarda toprak oluşumu daha uzun zamanda gerçekleşmekte ve miktarı da kimyasal çözülmenin görüldüğü alanlara oranla az olmaktadır.
Fiziksel parçalanmanın görüldüğü alanlarda kayaçların kimyasal özelliklerinde değişme olmaz iken boyutları küçülmekte yani ufalanmakta,daha küçük parçacıklara ayrılmaktadır.
Fiziksel parçalanmanın dünya üzerinde en fazla görüldüğü alanların çöller olduğu unutulmamalıdır.

2-KİMYASAL AYRIŞMA(çözülme)

Nem ve su buharının fazla olduğu yerler,
Yıllık yağış ortalamalarının yüksek veya yağışların düzenli olduğu yerler( Ekvatoral kuşak,tropikal kuşak ve ılıman iklimler)
İklimin sıcak veya ılıman,havadaki su buharı miktarının yeterli olduğu sahalar(bağıl nemin yüksek olduğu anlalar ^)kimyasal çözülmenin fazlaca görüldüğü alanlardır.
Kimyasal çözülmenin görüldüğü alanlarda toprak oluşumu daha kısa zamanda gerçekleşmekte ve miktarı ise daha fazla olmaktadır.
Kimyasal çözülmenin görüldüğü alanlarda kayaçların fiziksel özellikleri(boyutları) ile birlikte kimyasal yapısında da değişmeler olmaktadır.
Kimyasal çözülmenin dünya üzerinde en fazla görüldüğü alanlar ise Ekvatoral Kuşak olduğu unutulmamalıdır.
 
Üst