Fikret Mualla biyografisi, Fikret Mualla kimdir

Fikret Mualla Saygı kimdir, Fikret Mualla hayatı, Fikret Mualla biyografisi, Fikret Mualla Saygı hakkında bilgi1903 yılında İstanbul'da doğan Fikret Mualla Saint Joseph ve Galatasaray liselerinde öğrenim görmüştür. Yatılı olarak Galatasaray Lisesi'ne verilmesinin sebebinin kendisini derslerine çalışmaktan alıkoyan futbol tutkusu olduğu rivayet edilir. Bu sıralarda annesini kaybetmesi sanatçının üzerinde derin izler bırakmıştır. Babasının ikinci evliliğini benimseyemeyince İsviçre'ye mühendislik okuması için gönderilmiştir.
Ancak zamanla resmin mühendislikten daha çok ilgisini çektiğini fark etmiş ve resim eğitimi almak için Almanya'ya geçmiş Münih Güzel Sanatlar Akademisi'nde afiş ve desinatörlük ardından Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimi almıştır.
1927'de Türkiye'ye döndüğünde mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nde ve Ayvalık Ortaokulu'nda kısa bir dönem resim dersleri vermiş sonra İstanbul'a dönmüştür. Paris'e gitmeden önce burada geçirdiği zaman içinde çalışmalarını sürdürmüş 1939 Uluslararası New York Fuarı Türk Pavyonu için Abidin Dino'nun ricası üzerine 'İstanbul' konulu otuz kadar tablo yapmıştır.
1938 yılında babasını kaybeden Fikret Mualla ondan kalan miras ile Paris'e giderek yerleşmiştir. Bu sıralarda Fransa'da Edvard Munch ve Wassily Kandinsky gibi ressamların temsilcisi olduğu ekspresyonizm akımı gündemde olduğundan ressam da bu anlayıştan etkilenmiştir.
Ancak Fransa'nın II. Dünya Savaşı'na girmesi ve işgal edilmesi nedeniyle çok zor zamanlar baş göstermiş ve Fikret Mualla da herkes gibi zor zamanlar geçirmiştir. Hatta bu dönemde tablolarını çok düşük fiyatlara satmak zorunda kaldığı söylenir.
1954 yılında Paris'te ilk kişisel sergisini açan Fikret Mualla başarılı çalışmalar yapmaya devam etmiş. İlerleyen zamanlarda çeşitli sağlık sorunları yaşadığında sanatseverlerden çok yardım görmüş. Özellikle 1950'lerin sonunda tanıştığı koleksiyoner Madam Angles 1962 yılında felç olan ressamın bakımını üstlenmiş ve tüm ihtiyaçlarını karşılamıştır.
Fikret Mualla 20 Temmuz1967'de Fransa'da hayata veda etmiş ve Paris Kimsesizler Mezarlığı'na gömülmüştür. Bu durum 1974'te çözüm bulmuş ve kemikleri getirilerek Karacaahmet Mezarlığı'na gömülmüştür.
 
Üst