Fethin Sembolü Ayasofya

Eylem

Yönetici

Fethin Sembolü Ayasofya

22 Aralık 2015 Elif 0 yorum ayasofya fethin sembolü, fethin sembolü ayasofya camii
İstanbul’un fethinin sembolü kuşkusuz Ayasofya’dır. Fatih Sultan Mehmet Han, fethin hemen ardından Ayasofya’da şükür namazı kıldırmış ve hıristiyan dünyasının en önemli mabetlerinden biri olan Ayasofya’yı herhangi bir tahribata uğramadan camiiye çevirmişti.

İlerleyen yıllarda da Ayasofya, padişahların üzerinde hassasiyetle durduğu yapıların başında geldi. Yapıyla ilgili en dramatik diyalog da, Son padişah Sultan Vahdettin’in İngiliz askerlerinin İstanbul sokaklarında kol gezdiği sırada kendisini korumakla görevli muhafız alayına: “Beni bırakın, aziz İstanbul’un Fethinin sembolü Ayasofya’ya sahip çıkın!” demesi olsa gerek.

Cumhuriyetten sonra müzeye çevrilen Ayasofya, uzun yıllar kaderine terk edildi. Fatih sultan Mehmet Han’ın her bir taşını gözüyle değişmediği yapı film çekimleri için kullanıldı. Onlarca yılın ardından geçtiğimiz yıl TRT’nin ramazan yayınında Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim ve ezan okunmuştu. Ayasofya’da Kuran tilaveti geçtiğimiz aylarda tekrarlandı. İnşallah ibadete açılacağı günleride görürüz.

Tarihte pekçok efsaneye de konu olan Ayasofya eşsiz hat koleksiyonuna da sahip bir yapıdır.İhtişamı ve muhteşem yapısıyla göz kamaştıran Ayasofya, kadim medeniyetlerin nitelikli sanat yansımaları ile dolup taşıyor. Ayasofya, tam olarak 1396 yıl kadar semavi dinlere ait bir mabed olmuştur. Sadece mimarisiyle değil Osmanlı İmparatorluğu döneminde Cami, Bizans dönemindeyse patriğin ve Kostantiniyye’nin en önemli kiliselerinden biriydi.

Fatih Sultan Mehmed Han; fethin ardından bu tarihi yapıtta ilk Cuma namazını kıldırmış ardından da Ayasofya Vakfı’nı kurmuştur. Büyük gelir kaynaklarını da yine bu vakfa tahsis etmiştir. Ayrıca Ayasofya’ya ek olarak içerisine mihrab yaptırarak, minber koydurmuştur. Ek olarak da; bir medrese, kütüphane ve minare eklemiştir.
 
Üst