Fender Gitarlar hakkında bilgi


Fender, ABD merkezli çok ünlü bir gitar üreticisi şirkettir.

1952 yılında dünyanın ilk bas gitarını üreten bu firma artık bir marka değil de bir tür olmuştur. Üreticisi 1909 doğumlu bir Amerikan Yahudisi olan Leo Fender'dir. Kendisi de gitaristtir. Uzun yıllar popülerliğini koruyan firma 60'lı yıllarda Meksika ve Kore'de fabrika açmıştır. 1965'de CBS tarafndan satın alınmıştır.

Firmanın satmış olduğu ilk modelin adı Esquire'dir. Daha sonra bu modelin iki manyetikli bir versiyonu olan Broadcaster piyasaya sürülür. Broadcaster, model adı ile ilgili bir anlaşmazlık sonucu çok kısa bir süre için model ismi basılmadan piyasaya sürülür. Müşteriler arasında Nocaster adıyla anılan bu gitarlar daha sonra yerini Telecaster modeline bırakacaktır. Telecaster halen Fender'in üretimde tuttuğu en çok tercih edilen modellerden biridir. Bir diğeri ise Stratocaster dır.

Fiyatları Türkiye'de anavatanı olan ABD'ye kıyasla son derece yüksektir. Ancak birçok müzisyen tarafından tercih edilmekte, popülerliğini korumaktadır. Ülkemizde bu gitar markasını tercih eden müzisyenlerimiz Yavuz Çetin(Blue Blue Band), Deniz Demiröz(Bulutsuzluk Özlemi), Özgür Kankaynar(Kurban), Batuhan Mutlugil(Duman), Süleyman Bağcıoğlu ve Cem Köksal dır.
 
Üst