Fejoya Meyvesi Faydası Resimleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Fejoya Meyvesi nedir
  Fejoya Meyvesi yararları
  Fejoya Meyvesi hakkında bilgi

  [​IMG]

  FEJOYA

  Özellikleri ve Tarihçesi

  Fejoya (Fejoya sellowiana ya da Acca sellowiana ) Myrtaceae familyasına dahil olan bir türdür. Anavatanı Güney Amerika'dır. Brezilya Paraguay Uruguay ve Kuzey Arjantin'de doğal olarak yetişmektedir. Avrupa'ya 19. Asrın sonlarında getirilmiştir. Bu yüzyılın başında da Avrupa ve özellikle Akdeniz ülkelerindeki arboratum ve botanik bahçelerinde yer almaya başlamıştır. (Pugliano1987)

  Meyvesi yaklaşık ceviz büyüklüğünde olup yeşil renktedir.Meyve tohumu kivi tohumuna benzemekte bir meyvede yaklaşık 25-30 adet tohum bulunmaktadır. Fidanlar dikildikten 3-5 yılda meyve vermeye başlamaktadır. Aroması çilek muz kivi karışımıdır.

  İklim itibariyle ılıman iklime sahip bölgelerimizde özellikle Karadeniz ile Marmara Ege Akdeniz Bölgelerimizde de yetiştiği bilinmektedir.


  Yetiştirildiği Yerler

  Ticari olarak yetiştirildiği ülkelerin başında ABD (Kalifornia Ve Florida) Yeni Zelanda İsrail ve İtalya gelmektedir. Benzer iklimi olan diğer bazı ülkelerde de bazı koleksiyonlarda bitki yer almaktadır (cine tarım)

  Gürcistan ve Azerbaycan 'dan Bölgemize Feiko hatta ağaç Kivisi adıyla 3-5 yıl önce getirilen Fejoya(fejoya) henüz tam olarak tanınmamış bir meyvedir. Fide üreticilerinin artmasıyla ülkemizin ılıman bölgelerinde yetiştirilmesine yeni yeni başlanmıştır.

  Faydaları

  Fejoya çalı formunda çok yıllık bir meyve olup görünümü itibariyle zeytin ağacına benzemektekışın yaprağını dökmemektedir. Yaprakları zeytin yaprağını andırırToprak seviyesinden itibaren dal vermekte olupiyi bir budama ile çok güzel şekil vermek mümkün olmaktadır.Bitki boyu 4 metre kadar olup 3x3metre aralıklarla dikim yapılırsa dekar(dönüme)a 100-110 fide dikmek mümkün olur


  Nasıl ve Nerede Kullanacağız?
  Meyve salatalarınızadondurmalarınıza tatlılarınıza vs. farklı bir lezzet ve aroma katmak için kullanabilirsiniz.

  Muhafaza Koşulları

  Kesilince rengi çabuk koyulaştığı için üzerine limon sürünüz.

  Besin değerleri

  C vitamini İyot ve Potasyum içermektedir.
   


Yükleniyor...