Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir? Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 23 Haziran 2012 tarihinde açılan konu 1. Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir? Hakkında Bilgi


  Doğum 18 Mayıs 1898/İstanbul
  Ölümü 8 Kasım 1973/İstanbul
  Meslek Şair, gazeteci, siyasetçi, öğretmen

  İstanbul’da 18 Mayıs 1898’de doğan Faruk Nafiz’in annesi tüccar Necati Bey’in kızı Fatma Ruhiye Hanım, babası Orman Bakanlığı memurlarından Süleyman Nazif Bey’dir. İlköğrenimini Bakırköy Rüştiyesi’nde tamamladıktan sonra ortaöğrenimi için Hadika-i Meşveret İdadisi’e devam eden Faruk Nafiz lise eğitimini burada tamamladı. Üniversite eğitimi için önce tıp fakültesine girmesine rağmen, bu okulun ve bu mesleğin eğilemlerine ve karakter yapısına uygun olmadığını fark etti ve bu sebeple dördüncü sınıfta bu okuldan ayrıldı.

  MESLEK HAYATI
  Şiire duyduğu ilgi üniversite yıllarında başlayan Faruk Nafiz tıp fakültesinden ayrıldıktan sonra bir müddet Ati Gazetesi’nin yazı işleri bölümünde çalıştı. 1922 yılında Kurtuluş Savaşı’nın da bitmesi dolayısıyla gazete temsilcisi olarak Ankaraya giden Faruk Nafiz buradan Kayseri Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. 1922 – 1924 yılları arasında bu görevini sürdüren Faruk Nafiz 1928 yılında Şark Vilayetleri Tetkik Cemiyeti üyesi olması sebebiyle Sivas, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Trabzon’u dolaştı. Bu Anadolu seyahati onun sanat anlayışında bir dönüm noktası oldu. 1946 yılına kadar Ankara Muallim Mektebi, Ankara Kız Lisesi, İstanbul Kabataş Lisesi ve Amerikan Kız Koleji’nde edebiyat öğretmenliği görevini üstlenen Faruk Nafiz şiir ve yazılarını Peyam-ı Edebi, Edebiyat-ı Umumiye, Yeni Mecmua, Şair, Ümit, Büyük Mecmua, Nedim, Edebi Mecmua, Yarın ve Temaşa dergilerinde yayımlamıştır. Ustalık dönemi şiir ve yazıları ise, Anadolu, Yavuz, Türk Yurdu, Güneş, Hayat, Meşale, Anayurt, Muhit, Yedigün dergilerinde okuyucularıyla paylaştı. Son şiirleri Kubbe Altı Akademi Mecmuası’nda “İsimsiz Kıtalar” adıyla yayımlanan Faruk Nafiz şiir ve yazılarının yanı sıra Karikatür ve Akbaba dergilerinde Çamdeviren, Akıllı Ozan, Kalender, Deli Ozan takma adlarıyla mizahi şiirler kaleme aldı.

  EDEBİYAT ANLAYIŞI
  1922 yılına kadar aşk teması üzerine yoğunlaşan ve Servet-i Fünun akımının etkisinde kalan Faruk Nafiz bu döneminde aruz veznini başarılı bir şekilde kullandı ve aruzu ustalıkla kullanan Yahya Kemal’in de beğenisini kazanmasıyla aruzun son temsilcileri arasında yerini aldı. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması, cumhuriyetin kurulması ve çıktığı Anadolu seyehati Faruk Nafiz’in edebiyat anlayışında yeni bir döneme geçmesine sebep oldu. Bu döneminde aruz vezninde hece ölçüsüne geçen Faruk Nafiz bireysel temalardan uzaklaşıp topluma yöneldi. Edebiyatın millileşmesini kendine gaye edinen Faruk Nafiz eserlerinde sürekli memleket sevgisi, Anadolu insanı ve yurdumuzun güzelliklerini işledi ve en önemli temsilcisi olduğu Beş Hececiler akımının kurulmasına önderlik etti.

  SİYASİ HAYATI
  1946 yılında siyasete atılan Faruk Nafiz 1960 yılına kadar Demokrat Parti İstanbul milletvekilliği yaptı. 27 Mayıs 1960 ihtilalinin ardından tüm milletvekilleri ile birlikte kısa bir süre Yassıada'da, daha sonra da Celâl Bayar ve diğer Demokrat Parti milletvekilleri ile birlikte Kayseri Kapalı Cezaevi'nde tutuklu kaldı. 16 ay sonra aklanarak serbest kalan Faruk Nafiz serbest kaldıktan sonra siyasete dönmek istemedi.

  AİLE HAYATI VE ÖLÜMÜ
  1931’de Ankara Kız Lisesi’nde coğrafya öğretmenliği yapan Azize Hanım ile evlenen Faruk Nafiz bu evlilikten İsmet ve Yeliz adında iki çocuk sahibi oldu. Ömrünün son senelerini Arnavutköy’deki evinde geçirmiştir. 8 Kasım 1973 tarihinde, Akdeniz’de bir gezideyken Samsun gemisinde kalp yetmezliğinden vefat eden Faruk Nafiz’in mezarı Zincirlikuyu Mezarlığındadır.