Facebook bunları paylaşırsanız yandınız

'Haberler' forumunda Blizzard tarafından 17 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Facebook ve Twitter'da bunları paylaşırsanız yandınız

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yenilenen “Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı yürürlüğe girdiğinde, Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden müzik, film, e-kitap ve makale paylaşmanın cezası artacak.


  İnternet ortamında müzik, film ve e-kitap paylaşanlara ağır yaptırım öngörülüyor.
  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı'nda değişiklik yapılmasını öngören taslağın 20 Eylül'de AB temsilcilerinin görüşüne sunulacağını ve ekimde TBMM gündemine getirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Günay, “İzinsiz müzik, film, e-kitap indirmenin ve paylaşmanın tabii ki karşılığı olacak dedi.
  En az bin lira ceza kesilecek
  Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Doç. Dr. Abdurrahman Çelik de yeni düzenlemenin Fransa ve ABD'de iyi sonuçlar verdiğini söyledi. Düzenlemenin Adalet Bakanlığı, Telif Hakları Genel Müdürlüğü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, meslek birlikleri tarafından oluşturulduğunu anlatan Çelik, şunları söyledi:
  “En son 2004'te değişen kanunda önemli değişikliklere gidirildi. Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarıyla film, e- kitap, makale, müzik paylaşımında bulanan ya da bir kişinin paylaşımını alıp tekrar paylaşan kişiler ilk önce uyarılacak. Kişi üç kez uyarıldıktan sonra paylaşıma devam ediyorsa bin ile 50 bin TL arasında ceza ödeyecek. Türkiye'de en çok 18-24 yaşlarındaki kişiler internetten film, müzik paylaşımında bulunuyor. Veliler çocuklarının ne yaptıklarını bilmedikleri için uyarıda bulunamıyor. Bu nedenle amacımız insanları cezalandırmak değil bilinçlendirmek. Fransa'da sistem uygulandığında uyarılanların yüzde 95'i bir daha eser paylaşmamış.


  Kaynak:milliyet
   
Yükleniyor...