Ezop Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ceylan tarafından 6 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Ezop Hakkında Kısaca Bilgi

Ezop dünyaca ünlü masalların yazarıdır. Yunanistan masalcılarından Ezop'un yaşamı hakkında kesin bilgi yoktur. Bir söylentiye göre bugünkü Trakya topraklarında doğan ve ün salan Ezop'tan Antik Yunan filozoflarından çoğu bahseder.

Ezop'u en çok eserleirnde anlatan ise Aristotelestir. Ezop'un masallarını gerçekten yazdığı yolunda hiçbir kanıt yoktur.Ezop masallarını bu güne taşıyan ise La Fontainedir. La Fontaine ezop masallarından etkilenmiş ve onu fabllara dönüştürmüştür...

2. Yunan edebiyatının tanınmış fabl yazarı. 6. yüzyılda yaşadığı sanılıyor. Hayatı konusunda ayrıntılı bilgiler yoktur.

Köle olarak hayata atılmış, ancak bağışlanınca çevresine “kıssadan hisseli masallar anlatmaya başlamıştır. Bu masallar bir araya getirilince hayvan hikâyeleri biçiminde fabl’lar ortaya çıkmıştır. İnsanlar için birer ibret dersini içeren bu masallarla Aisopos, daha sonra La Fontaine’e öncülük etmiştir.

Türkçe’de Aisopos Masalları, Nurullah Ataç’ın çevirileriyle tanınmıştır. Türkçe’de çocuklar için hazırlanan Aisopos (Ezop) Masallarının nazım ve nesir olmak üzere farklı baskıları vardır.

3. Ezop Masalları

Dövüşçü Aslan ile Yabandomuzu Masalı

Bir yaz günü aslan su içip serinlemek amacıyla ırmağın kenarına gelmiş. O sırada yabandomuzu da ırmaktan su içmek istemiş.

Aslan:

– Çekil bakalım da suyumuzdan içelim, ” demiş.

Yabandomuzu:

– Ne demek çekil? demiş. Biz hayvan değil miyiz? Biz de su içmez miyiz? Amma şey, asıl sen çekil!

– “Sen çekil, hayır sen çekil…” derken işi dövüşe çevirmişler. Nasıl bir dövüş? Kıyasıya, kırasına, ölürüp ölmecesine! Kan ter içinde kalmışlar. Ayrılıp bir solukluk dinlenmede ne görsünler? Tepedeki ağaçlara akbabalarla kara kargalar konmuşlar:

– “Aman birbirlerini hemen öldürseler de leşleri bize kalsa…” diye bekleşmiyorlar mı?

Hem aslanda hem yabandomuzunda şafak sökmüş:

– “Aman, kavgayı dövüşü boş verelim! Eski dostluğumuza dönelim. Bu akbabalarla kara kargalara yem olmayalım, iyisi budur…” demişler, yollarına gitmişler.

Masaldaki ÖĞÜT: ( Dövüşüp sövüşmek iyi mi? Barış içinde yaşamak varken üstelik… Dövüşenler için son her zaman kötüye varır, bir kazanç getirmez. )

4. hiç kimseye katılmıyorum ben ödev seven biriyim çok uzun yazdım ve canım sıkılmadı hiç çalışmayı öğrenin :f196::f75:;):f97:çok ödev yapan daha çok bilir bu bilgiler sınayda size lazım olucak:f91:;)

5. Ece Karakaş, Cindirella, Sudenaz33 gibi düşünenler beni deli etmeyin sizin de bu yazıyı yazmanızı istiyorum.İşte kısacık ödev ben bilgisayar hackerıyım sizin izinizi bulursam sizi maf ederim:mad::f75::f75::mad::mad::f75::f75::mad: