Evliya Çelebinin kısaca hayatı

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 25 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Evliya Çelebi hakkında özet bilgi,
  Evliya çelebinin hayatı (kısa)

  25 Mart 1611'de İstanbul'un Unkapanı semtinde doğdu. Babası Derviş Mehmed Zilli, I. Süleyman’dan I. Ahmed’e kadarki padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş ve seferlere katılmıştır. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul'a yerleşmiştir.

  Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Önce mahalle mektebine gitti. Daha sonra Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi'ne girdi. Burada yedi yıl okuduktan sonra saraya özgü bir okul olan Enderun'a devam etti.

  Okul öğreniminin dışında özel hocalardan Kur'an, Arapça, güzel yazı, musiki, beden eğitimi ve yabancı dil dersleri aldı. Kur'an'ı ezberleyerek hafız oldu.

  Evliya Çelebi, öğrenimini bitirdikten sonra sarayda görev aldı. Yaptığı işlerle padişah ve devlet ileri gelenlerinin beğenisini kazandı.

  Evliya Çelebi, bu gezileri sırasında çok ilginç yerler gördü. Yeni insanlarla tanıştı. Birçok olayla karşılaştı. Karşılaştığı ilginç olayları okuyucuya anlatarak kitabına renk kattı.Gezileri sırasında birçok kez ölümle burun buruna geldi. Savaşlara katılarak hem savaşları hemde o yerleri anlattı. Gezmek için gittiği son yer Mısır oldu. 1682 yılından sonra vefat etti.
   
 2. benimde çok işime yarayacak.çünkü kısa öz ve bilgili. gayette hoş
   
 3. çok az uzun olmalıydı ama harika bilgi veriyor tebrikler
   
 4. harikaaaaa
   
 5. Harikaaaaa teşekkürlerrr:)
   
 6. ödevim için lazımdı we buldum yaptım süper anlatılmış hayatı tşk ler D:
   
 7. 'Evliya Çelebinin hayatı konusunu beğendim
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Mar 2015
 8. iyiymiş...
   
 9. Çok işime yaradı
   
Yükleniyor...