Evlilik ile ilgi detaylı bilgiler

Söz ve Nişan

Tatlı bir flört döneminden sonra evlenmeye karar verdiniz. İlk tebrik bizden... Şimdi sıra aileleri tanıştırmaya ve bu kararı onlarla paşlaşmaya geldi. Flört dönemi ne kadar uzun sürerse sürsün erkek tarafının genç kızı ailesinden istemeye gitmesi ülkemizde yerleşmiş bir adettir. Önce söz daha ileri bir tarihte nişan yapılıp, düğüne kadar geçecek süreyi bir nevi resmileştiren yüzükler takılır. Söz ve nişan törenleri aile arasında samimi bir ortamda olabileceği gibi daha büyük bir davetle de kutlanabilir. Bizim geleneklerimize göre nişanı kız, düğünü ise erkek tarafı yapar.
Niçin;
Nasıl bir törenle yüzüklerinizi takmak istediğinizi karar verin. Bu, iki kişi arasında gerçekleşebileceği gibi, aile içinde küçük bir toplantıya ya da arkadaşların ve akrabaların da katıldığı daha büyük ve eğlenceli bir törene de dönüşebilir.
Davetlilerin sayısına göre yer belirleyin. Aile içi bir törende ev uygun olabilir. Kalabalık bir davet düşünülüyorsa daha büyük bir mekana ihtiyaç olacaktır.
Daveti evde veriyorsanız ne ikram edeceğinizi kararlaştırın. Bir yer kiralıyorsanız masa düzenleri, mönü, müzik gibi detaylara dikkat edin.
Herkesi tek tek arayabileceğiniz gibi davetiye de yollayabilirsiniz.
Ve tabii alyanslar... Bu mutlu birlikteliğin en değerli sembolü, altın halkalar... Yüzüklerinizi seçin ve içine isimlerinizi yazdırmayı unutmayın.
Nişan yüzüklerinizi kendiniz takabileceğiniz gibi bir aile büyüğünün de takması geleneklerimiz arasındadır. Şimdi sıra düğün hazırlıklarında...

Gelenekler

Neden damat gelini öper?
Gelini öpmek eskiden evlilik anlaşmasının mühürü olarak kabul edilirmiş. Aynı zamanda gelinin ruhundan bir parçanın damada, damadın ruhundan bir parçanın da geline geçtiğine inanıldığı için bu gelenek günümüze kadar gelmiş.
Neden çiftin üzerine pirinç atılır?
Hemen hemen bütün kültürlerde bu bolluğun sembolü olarak kabul edilir. Bazı ülkelerde gelinler, ellerinde başak dallarından oluşan bir demet taşır ve konuklara da şans getirsin diye bunlardan dağıtırmış.
Alyans neden sol ele takılır?
Çok eski çağlarda bilim adamları sol elin ikinci parmağından kalbe doğru kesintisiz uzanan bir damar olduğuna inanırlarmış. Aşkın sembolü alyanslar o çağlardan beri bu parmaklarda taşınır olmuş.
Nikahta neden ayağa basılır?
Nikah kıyılırken çiftlerden hangisi diğerinin ayağına basarsa evlilikte onun sözünün geçeceğine inanılması ve düğünlerin eğlenceli anılarından bir diğeri...
Pastadan gelin buketine, pirinç atmaktan gelinliğin rengine bir çok alışkanlığın küçük birer hikayesi var işte bazıları...
Gelinler neden beyaz giyer?
Beyaz, Romalılar zamanından beri kutlamaların rengi olarak kabul ediliyor. O dönemden geride gelinler beyaz tercih ediyor. 20.yüzyılın başında bu renk masumiyetin ve temizliğin sembolü olmuştur. Günümüzdeyse beyaz aynı zamanda hem eğlence ve neşenin hem berraklığın rengi...
Düğün pastası nasıl çıkmıştır?
Pasta verimliliğin ve iyi şansın sembolü olarak kabul edilir. Eski dönemlerde, düğün törenlerinin sonunda gelinin başında ekmek kırılırmış. Davetliler de şans getirmesi için ekmek kırıntılarından alırmış. Orta çağda gelin ve damat küçük ekmeklerden oluşan bir hale içinde öpüşürlermiş. 17.yy' da bir Fransız aşçı, bu ekmeğe daha güzel bir şekil vermiş ve ilk düğün pastasını ortaya çıkarmış.
Gelin neden buketini havaya atar?
Gelinin fırlattığı buketi yakalayan kişinin şanslı olduğuna ve kısa sürede onun da evleneceğine inanılır.

Formaliteler

Evlilik formaliteleri artık gözünüzde büyütmenize hiç gerek yok. Yeter ki zamanlamayı doğru yapın. Evlilik işlemleriniz için oturduğunuz ilçenin ya da semtin nikah memurluğuna, en az 2 ay önceden, çift olarak, mutlaka şahsen başvuru yapmanız gerekiyor. Nikah dairesinde size verilecek formu da dolmakalemle doldurmalısınız.
Nikah başvurusu için gerekenler...
6'şar adet renkli fotoğraf
Nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri
Nüfus kayıt örneklerinin aslı ve fotokopileri (nüfus müdürlüğünden) 1'er adet ikametgah (Başvurular sabah 11.30'a kadar kabul edilmekte)
Yıldırım nikahlar için başvuru süresi ise en az 24 saattir. Nikah dairesinde evlenebileceğiniz gibi nikahınızı ev, otel yada benzeri başka bir yerde de kıydırabilir, nikah memurunu dilediğiniz mekana çağırabilirsiniz. Bunun için evlenmek istediğiniz yeri ve zamanı başvuruda bildirmeniz ve sizden talep edilen ek ücreti ödemeniz yeterli. Nikah şahitleriniz ise, anne baba gibi size birinci derece yakınlığı olanların dışında biri olmalı. Uzak bir akraba, aile yakınları ya da sevdiğiniz bir arkadaşınız olabilir. Eskiden nikah şahitlerinin aile büyüklerinin yakın çevresinden olması adetti. Ama bu sizin nikahınız. Şahidinizi dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. Bahar ve yaz ayları ile hafta sonları kıyılan nikahlarda artış onduğundan tarihi mümkün olduğu kadar erken almakta fayda var.

Hazırlık Takvimi

Nikah tarihini belirledikten sonra doğru bir planlama yaparak önünüzdeki zamanı iyi kullanmalısınız. İşte hayatınızı kolaylaştıracak küçük bir takvim...
5 ay önce...
Töreni yapacağınız yere karar verin.
Davetli kişi sayısını belirleyin ve isimleri bir listede toplayın.
Müstakbel eşinizle bütçenizi belirleyin. Uygun mekanları gezin.
Gelinliğiniz için alternatif terzileri ve moda evlerini gezin.
Eviniz için alışverişin tam zamanı.
3 ay önce...
Düğün töreniniz için organizasyon şirketleri ile görüşmeye başlayın.
Damadın kıyafetine karar verin.
Mönü konusundaki tercihinizi yapın.
Düğün mekanındaki dekorasyonun nasıl olacağını kararlaştırın.
Çiçekçi ve fotoğrafçılardan fiyat alın.
Davetiye ve nikah şekerinizin nasıl olacağına karar verin.
2 ay önce...
Davet listesini gözden geçirin gerekli düzeltmeyi yapın.
Davetiyelerinizi bastırın.
Nikah şekerlerinin siparişini verin.
Balayı rezervasyonunu yaptırın.

Gelinliğiniz

Unutmayın gelinliği gösteren en önemli unsur kumaşıdır. Her modele, her kumaş olmaz. Aşırı süslemeler taşıyan bir gelinlik gelinliği gelinden ön plana çıkartır.Sade çizgiler taşıyan, şık bir kumaşla çalışılmış gelinlikler her zaman daha zarif görünür. Üst bedenin vücuda oturduğu, eteklerin ise kabarık çalışıldığı modellerde en çok tafta, sert saten, organze ve tül tercih edilmekte. Danteller, krepler, şifonlar, ince satenler ise romantik hatlar taşıyan düz kesimlerdeki modeller için daha uygun. Parlak satenler yerlerini artık matlara bırakıyor.
Alıştığımız bembeyaz gelinlikler yerlerini kırık beyaz, kemik, uçuk pembe gibi pastel tonlara bırakabiliyor.Elişi küçük motifler ve zarif işlemeler düz kumaşlarla hazırlanan gelinliklere zarif bir şıklık kazandırırken, kendinden desenli kumaşlar da sade çizgilerdeki modellerde tercih ediliyor. Gelinliklerin vazgeçilmezi duvaklar da günümüzde yerlerini taç, çiçek ya da benzeri aksesuarlara bırakabiliyor. Duvakların boyu ve modeli ise hem gelinliğe hem de ne kadar süreyle kullanılacaklarına bağlı olarak kararlaştırılmalı. Küçük, nostaljik bir duvağın kullanımı çok daha kolay olabilir. Ayakkabıların rahatlığı da şıklıkları ve gelinliğe uyumları kadar önemli bir diğer konu.
Gelinliğinizi ve aksesuarlarını seçerken sizi doğru yönlendirecek bir moda tasarımcısına danışmanızda fayda var

Damat Not Defteri

Evlenirken damadın hazırlığının hep kolay olduğu düşünülür. Oysa kıyafet seçimi dışında damada düşün görevler oldukça önemlidir. İşte damadın not defterinden bölümler;
Alyansları damadın alması adettir. Tabii model birlikte seçilmeli.
Kendi ailesinden ve yakınlarından kimlerin düğüne katılacağının listesini çıkarmalı.
Düğün hazırlıklarında birkaç arkadaşından yardım istemek damadın işini azaltabilir.
Damatlık diktirilecekse tıpkı gelin gibi terziden çok önceden randevu almalı.
Gelinin hediyesini unutmamalı. Bu saat, takı gibi geleneksel bir seçim olabileceği gibi çok daha değişik bir hediye de seçilebilir.
Balayı için planlar yapmalı. Rezervasyon, ulaşım gibi konular tabi ki müstakbel damadın hazırlık listesinde.
Gelin arabasının süslenmesi ve düğün günü bahşişleri için de bir ön hazırlık yapmalı.
Fotoğraf, video çekimi gibi konularla ilgilenmeli.
Gelen çiçek vs. sonradan teşekkür edebilmek için bir arkadaş görevlendirilebilir.
Bekarlığa veda partisini de unutmamak lazım...

Gelin Aksesuarları

Gelinin şıklığını tamamlayan kuşkusuz aksesuarlardır. Renkli taşlarla süslü kaçlar, düğün günü için özel hazırlanmış ayakkabılar, takılan takılar için işlemelerle süslü keseler, tüylerle, çiçeklerle hazırlanmış değişik saç aksesuarları, zarif takılar, şallar, duvaklar, şapkalar...

Hepsi bütünün şık detayları...

Gelinlikler gibi aksesuarlar da beyazdan pastel tonlara geçiyor. Uçuk pembe, mavi, krem rengi ürünler artık gelinlik ve saç aksesuarlarında sık sık kullanılıyor. Bu tip aksesuarları, özel tasarımlar yaratan imzaların yanı sıra vitrinleri süsleyen birbirinden şık alternatifler arasından da seçebilirsiniz.

Gelin Buketleri

O en mutlu gününde gelinin en şık, en göz alıcı tamamlayıcısı kuşkusuz mis kokulu, rengarenk gelin buketleri... Kimi zaman küçük zarif bir buketle, kimi zaman gösterişli bir tasarımla taşınıyor romantizm düğünlere...Özenle hazırlanan gelin buketleri, hem gelinin canlılığını ve doğallığını yansıtıyor, hem de düğünün en şık detaylarından birini oluşturuyor. Hazırlığı ve bakımı ayrı bir dikkat isteyen buketinizin gelinliğinizle uyumlu olması kadar dayanıklılığı da çok önemli..
 
hayırdır tual bilmediğimiz bir durummu var yoksa teşekkürler bilgi ve paylaşımın için..
 
Yaşamın temel dönüm noktalarından biri olan evlenme,hem kadın ve erkeğin yaşamını birleştirmesi açısından bireysel;hem de aile ve akrabalık bağlarının kurulması açısından toplumsal bir olgudur.
emeğine sağlık BY_TUAL
 
Evlilik planı yapanlar bu önerileri dikkate alsınlar derim.
Güzel paylaşımdı teşekkürler arkadaşım
 
Okuyunca o günlere gittim.. Yorucu ve maliyetli olsada İnsan hayatındaki en güzel günlerden biri diye düsünenlerdenim...

Güzel paylaşım, Ellerinize saglık Renkdaşım
 
Üst