Evlenecek gençlerin dikkatineHer genç hayaller kurarak evlenir. Kimi “kalbine mukabil bir kalp “bularak mutluluğu yakalar, kimi yakalayamaz. Hayat arkadaşına “İyi ki evlendim. diyenler olduğu gibi; “Ah! Keşke evlenmeseydim.. diye feryad ü figan edenler de vardır Yeni evlenecek olan gençler sonradan “keşke demek istemiyorlarsa şu noktalara dikkat etmelidirler:
1) KENDİNİZİ TANIYIN
Eşinizi tanımadan önce kendinizi tanıyın. Evlilikten ne bekliyorsunuz? Evlilik sizin için ne ifade ediyor? Neden evleniyorsunuz? Evlilik bir fantezi mi? Yoksa hayat arkadaşlığı mı?

2) RUHEN OLGUNLAŞIN
Belirli bir ruhî olgunluğa gelmeden evliliğe yanaşmayın. Çünkü evlilik, evcilik oyunu değil. “Biraz oynar usanırsam eşyalarımı alıp eve dönerim. diyemezsiniz. Evlenirken her zorluğa ve fedakârlığa katlanmayı göze alın.

3) EĞİTİMİNİZİ TAMAMLAYIN
Mesleki eğitiminizi ya da kariyerinizi tamamlamaya özen gösterin.

4) REALİST OLUN
Gözünüzdeki pembe gözlüğü bir kenara bırakıp, realist olmaya çalışın. Çünkü hayal üzerine kurulan evlilik, ilk hayal kırıklığıyla yıkılabilir.

5) DEĞİŞTİRİRİM DİYE DÜŞÜNMEYİN
Bazı şeyleri içime katlarım, beğenmediğim huylarını değiştiririm diye düşünmeyin. O zaman evliliğiniz bir şeyleri değiştirme savaşına dönüşür. Sürekli “Neden öyle yaptın? Niye böyle yapmıyorsun? Ben şundan hoşlanmıyorum. Ama sen yapmaya devam ediyorsun. Şu huyundan vazgeç. demekle geçer.

6) İNANÇLARINIZA UYGUN OLANI SEÇİN
Kendi dini inançlarınıza uygun birisini tercih edin. Kadın namaz kılar kocası içki masası hazırlatırsa, ya da erkek namaz kılarken eşi tersini yaparsa mutluluk oranı o ölçüde azalır. Eşler sürekli “sen yanlış yapıyorsun, ben doğru yapıyorum tartışması yapar.

7) HUY, AHLAK VE MİZACA DİKKAT!
Huy, ahlak, mizaç ve hatta zevklerde bile uyum içinde olan kişileri tercih etmek evlilikte mutluluğa bir adım atmış olmak demektir.

8 SEVGİ ÖNEMLİ
Aşık olmadan evlenmem demek ne kadar yanlışsa; sevginin sıfır olduğu bir evliliği de mantık evliliği yapıyorum diye yapmak yanlıştır. Sevmediğiniz, içinizin ısınmadığı komşunuzla bile yapamazken hayat arkadaşıyla hiç yapamazsınız.

9) AİLENİZİN GÖRÜŞÜNE ÖNEM VERİN
Sonradan “Ben nerede yanlış yaptım? dememek için ilk anda yanlış yapmayın. Çünkü kimi gençler ailelerin denk görmediği eşlerle evleniyorlar. O an hisleri mantıklarını örtüp aileyi dinlemiyorlar.


 
Moderatörün son düzenlenenleri:
evlenecek tüm insanlara yol gösterici çok güzel bir paylaşım olmuş belinay emeğine sağlık
 
Belinayyy çok iyi bir çalışma olmuş... Tüm madeler de çok doğru.. Yazanada bize ulaştıranada çok teşekkürler..
 
Gerçekten çok doğru bilgiler Belinay...

Bizden geçti alan aldı satan sattı...

Ama bekar olanlar mutlaka bu konuyu okumalıı..

Teşekkürler arkadaşım...
 
Çok güzel bir konuya değinmişsin Belinaycım
Gerçekten evlenecek çiftlerin mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar bunlar
sonra amannnnnnn ben ne yaptım demesinler
 
Evlenecek gençlerin bu maddeleri dikkate aldıklarında boşanmalarında azalacağını düşünüyorum.
Tabi aşk evliliği olursa bu maddeler ne kadar geçerli olur,o da ayrı bir mevzu.
 
Üst