Evde iş yerinde Tablolarımızı nasıl asalım

Hayal ettiğiniz dekorasyon tarzına sahip olabilmek için tablolarınızdan da yararlanmak istiyorsanız işin sırrı onları belli bir tarz ve uyum içinde düzenlemekte gizli.

Dekorasyona ruh kazandıran, tamamlayıcısı olan tablolar, kendi aralarında oluşturduğu düzenle bir bütünlük yaratıp farklı stillerin ortaya çıkmasını da sağlar. Çoğu zaman duvara asılan tek bir tablo yerine, birkaç parçadan oluşan kompozisyonlar meydana getirmek, mekanda çok farklı bir tarz yaratabiliyor.

Başarılı bir iş çıkarmaktaki en önemli nokta ise, işe başlamadan önce yapılacak ufak bir eskiz çalışması. Böylece tablo asma işleminde ne yapmanız gerektiğini önceden bilecek ve en başarılı olanını hayata geçirebileceksiniz.

Düzenli asimetrik
Bu tarz asma sisteminde, tablolar asimetrik gözükse de kendi aralarında bir düzene sahipler. Soldan başlayıp aşağı doğru bakıldığında, basamak düzeniyle asılmış olan aynı ebattaki tablolara bu görünümü kazandırmak için yanına asılacak sıranın bir üst kattan başlaması gerekiyor.

Sayısı fazla olan tek tip tabloları tercih edenlerin rahatlıkla kullanabilecekleri bu düzenleme mekandaki ruhni olumlu anlamda etkileyecektir. Ayrıca bu düzenlemeyi farklı tablolarla da aynı işi çıkarmaları mümkündür. Büfe üzerinde uyguladığımız bu sistemde, sadelik ve şıklık bir arada sergileniyor.

Renk anlamında gösterişten uzak, tarz anlamında ise oldukça iddialı ve göz doldurur nitelikte. Özellikle koleksiyonu bulunanların, sergilemek için duvarında rahatlıkla uygulayabileceği bir sistem olan düzenli asimetrikde mekan-duvar tablo bütünlüğü oldukça başarılı.

Asimetrik
Duvarındatek bir tablonun hakimiyetinden hoşlanmayanlar için oldukça keyifli olabilecek bu düzenlemede, tabloların birbiriyle bütünlük içinde olup olmamasının pek bir önemi yok. Elinizde mevcut olan veya satın alacağınız tabloların her bir farklı tarzda ve ebatta olabilir. Bu düzenlemeyi gerçekleştirirkenen önemli püf noktası: neyi nereye koyacağınız hakkımda son kararı vermiş olmanız.

Tek başına asıldığında bir anlam ifade etmeyen tabloların, belli bir kompozisyon içinde ahengi şüphesiz beğeninizi kazanacaktır. Yatak başı üzerine uyguladığımız asimetrik düzenlemede, farklı ebat ve tarzdaki tabloları eşitlik yaratmaksızın bir araya getirdik. Ortaya çıkan düzenlemede hem yatağımızın bulunduğu köşe daha ihtişamlı bir hal almış oldu, hemde odanın kendine has bir tarzı daha da belirginleşti.

Simetrik
Simetrik asma sistemi çoğu kez tercih edilen ve görsel anlamda başarısı kanıtlanmış bir sistem olup mekandaki düzen temsil eden bir tarzı ifade ediyor. Ebatları aynı olan tabloları eşit şekilde asarak yaratılan bu düzeni, farklı boy ve tarzlardaki tabloları bir kompozisyon dahilinde asarak yaratmak da mümkün. Yapılması gereken tek şey, simetriyi bozmadan belli bir eşitlik içinde uygulamayı gerçekleştirmek.

Kanepe duvarında uyguladığımız bu düzenlemede, dikdörtgen iki adet panoyu yan yana ve birbirine eşit duracak biçimde astık. Tabloların eşyalarla olan simetrisini sağlamak da tamamen tercihinize bağlı. Kullanacağınız tablolarla eşyanızı ortalayarak tam bir simetri yaratabilirsiniz. Bu düzenlemede kanepenin sağ köşesine eşit şekilde asılan panoların solundaki boşluğu kanepenin soluna yerleştirilen yastıklar tamamlıyor.
 
Üst