Ev Yapımı Akvaryum

'Eğitim Merkezi' forumunda Masal tarafından 4 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Evde Akvaryum Nasıl Yapılır


  Kullanılan malzemeler :

  50 cm. x 35 cm. 2 tane cam (4mm lik)

  25 cm. x 35 cm. 2 tane cam (4mm lik)

  50 cm. x 25 cm. 1 tane cam (4 veya 6 mmlik taban olacağı için daha sağlam olmasını isteyebilirsiniz)

  Silikon

  Kapak için;

  Akvaryumun ölçüsünde 2 parça kontraplak tahta

  Kıl Testeresi

  Ahşap tutkalı

  Kenarlar ve kapağın kaplanması için ;

  1 metrelik mobilya kaplamak için muşambacılarda satılan kaplamalardan (arkası kendinden yapışkanlı) (büyük ev ve yapı malzemeleri satan yerlerde bulmak mümkün)

  50 cm'lik yer kaplaması için satılan parke desenli kaplamalardan (arkası pamuklu oluyor) (yapı ve ev malzemeleri satan yerlerde bulmak mümkün)

  Kullanılan aletler :

  Silikon tabancası

  Tiner (Silikon bulasırsa temizlemek için)

  Kıl testere ucu 1 mm


  Yapım aşamaları :

  Öncelikle camları 90 derecelik bir duvara veya bir köşeye dayıyoruz. Aralarına silikon sürüp 10 dakika tutarak bekliyoruz sonra diğer kısımlara aynı şekilde uyguluyoruz. Akvaryumu tamamen yapıştırınca köşelerine tekrar silikon geçiyoruz parmağımızın yardımı ile köşelere iyice yediriyoruz. Akvaryumun tamamen kuruması için 12 saat bekliyoruz. Akvaryumun kurudugundan emin olduktan sonra içine dolana kadar çeşme suyu ekliyoruz onun üstünede 6 -7 avuç kaya tuzu ve genel dezenfektan damlatıyoruz. Bu şekilde 12 saat bekletiyoruz. Dezenfekteyi de tamamladıktan sonra sıra geliyor dış köşeleri kaplamaya. Bunun için de muşambacıdan aldığımız kaplamayı istediğimiz ebatta kesip yapıstırıyoruz.

  Kapak için:

  Kontraplakları istediğimiz şekilde kesip tutkal ile yapıstırıyoruz ve kuruması için 30 dk ila 1 saat arası bekliyoruz.. Sonra üstüne kaplamamızı yapıstırıyoruz. İçine ışık tesisatımızı kurduktan sonra hiç bir engel kalmıyor.
   


Yükleniyor...