Ev Ofisi dekorasyonu

Ev ofisi
Konforlu Çalışmak
Uzun süre bu alanda çalışılacaksa, oturuşa dikkat edilmelidir. Kötü duruş zaman içerisinde ruhsal ve fiziksel, bazı sorunları da beraberinde getirir. Ofis için tasarlanan bir sandalye ve bilgisayar masası (veya çalışma masası) kullanılmalıdır. Evinizde var olan bir masa veya sandalyeyi, bu amaçlı kullanmak sağlıklı değildir. Sağlıklı oturma şekli için ayarlanabilir sandalye olmalı ve ayaklarınız yere, düz olarak basmalıdır. İnce klavye olursa, elleriniz klavye üzerinde çalışırken, kollarınızı yukarıya doğru kaldırmak zorunda kalmazsınız. Ekran, başınızın öne veya arkaya doğru eğilmemesi ve düz görebilmeniz için ayarlanabilir olmalıdır. Kağıt tutacağı kullanma alışkanlığı edinirseniz algılama zorluğu çekmezsiniz. Işıklandırmanın, doğrudan ekran üzerine gelmemesi veya masanızda gölge oluşturmamasına dikkat edersek, daha rahat çalışabiliriz.

Masada çalışırken, size gerekli olabilecek şeylerin listesini çıkartıp, ona göre öncelikli eşyalarınızı daha kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyunuz. Çekmeceleriniz kolay açılır olmalı ve çalışırken sizi zor durumda bırakmamalıdır.

Yeriniz uygunsa, çalışma alanınızın yakınlarına koltuk veya bir oturma grubu koyabilirsiniz. Eğer bahsi geçen alan, tek bir kişi tarafından kullanılıyorsa; sevdiğiniz bazı küçük objeleri gözünüzün önünde sergileyebilir ve dinlenme anında bunun keyfini çıkartabilirsiniz.

Profesyonel anlamda "ev ofisi", yakın bir tarihe kadar belli meslek gruplarına veya hafta sonu, evinde çalışma yapan insanlar için gerekliydi. Ancak; bilgisayarın, yaşantımıza bu denli girmesiyle, ev ofisleri adeta tercih sebebi oldu.

İşiniz gereği, ara ara bazı insanlarla yüzyüze diaologlar kurmanız gerekiyorsa, bunun için en uygun alanı düşünmek zorundasınız. Ev halkının yaşam biçimini etkileyecek alanlardan kaçınmanız gerekebilir.
 
Üst