Ev Ödevi Çilesi Bitiyor

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Masal tarafından 11 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Son dönemde özelikle ilkokulda çocukların yaşı ve kapasitesinin çok üzerinde ev ödevi verilmesine veli ve öğrencilerin şikayetlerinin artması, Milli Eğitim Bakanlığını (MEB) harekete geçirdi.


  Bakanlık, hangi yaş ve sınıftaki öğrenciye ne tür ödevverilmesi konusunda çalışma başlattı. Bu kapsamdaözellikle ilkokul 1. 2. ve 3. sınıflaraverilen ev ödevleri azaltılacak. Öğrencilerin üstesinden gelemeyecekleri hatta velilerine yaptırmak zorunda kalabileceği türde ödevlerverilmeyecek. Bu sayede hem velilerinternetten çocuğunun ödevini tamamlamak içinaraştırmayapma çilesinde kurtulacak, hem de öğrencilerin üzerindeki ödev baskı kalkmış olacak. Yeni ödev sistemi, çocuğun sıkılmadan, zorlanmadan ve fazla zaman harcamadan gerçekleştirilmesi prensibine dayanacak.

  ÖDEV YERİNİ BULACAK


  Verilecekolan ev ödevleri öğrencileri düşünmeye vearaştırmayasevkedecek şekildedüzenlenecek. Ev ödevi öğrencilerin bilgileri kitaptan deftere aktarması şeklinde değil;araştırmasını, deney yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlayacak şekilde olacak. Öğrencilerin ödevlerini yaparken hemeğlenmelerihem konuyu öğrenmeleri sağlanacak. Öğretmenler tarafından ev ödevinin amacı öğrencilere açık bir şekilde anlatılacak ve öğrencilerin ödevlerini bilinçli olarak yapmaları sağlanacak.

  VELİ RAHAT ORTAM SAĞLAYACAK

  Öğretmenler, öğrencilerin emek vererek hazırladıkları ev ödevlerinidüzenliolarak kontrol edecekler ve her öğrenciye ödevi hakkında bilgi verecek. Ev ödevleri konusunda anne babaların görüşlerine debaşvurulacak. Böylelikle öğrencilerin ödevlere karşı olan tutumu, ilgisi ve ailesindenyardımalıp almadığı ortaya çıkarılacak. Velilerin ev ödevleriniçocuklarınınyapmaları yerine onlararahatders çalışma ortamının nasıl sağlanacağı konusunda rehberlik edilecek.