Ev hanımlarının yaşamını kolaylaştıran pratik püf noktaları…


Ev hanımlarının yaşamını kolaylaştıran pratik püf noktaları…
Pratik Bilgiler,İşlerinizi kolaylaştırıcak öneriler,
Püf noktalar ve öneriler
Yaşamın içinde ev hanımlarına katkı sağlayacak o kadar çok bilgi varki…Bu basit bilgilerin halk dilindeki adı püf noktalarıdır. Günlük hayatı kolaylaştıracak püf noktalarından bazıları…
- Fayanslar için buhar banyosu…Banyo fayanslarının temizliği her zaman zahmetli bir iştir. Fayansları kolayca temizlemek için önce sıcak su musluğunu açın ve banyo kapısını kapatın. Fayansların üzeri buharla kaplanana kadar bekleyip temizliğe geçebilirsiniz.

- Lavabonuzdan bulaşık makinesi yapın… Bulaşık makineniz yoksa, mutfaktaki lavabonun deliğini bir tıkaç yardımıyla kapayın ve deterjanlı suyla doldurun. Kirli tabak ve bardakları sabunlu suya bırakın. Bulaşıkları yıkamak, artık size hiç de zor gelmeyecektir.

- Soslarınız pütürleşmesin… Nişasta ile koyulaştırılan soslarda, nişastanın daima biraz sulandırılması gerekmektedir. Kaynamakta olan sosa doğrudan ilave edilen nişasta ise erimez ve dolasıyla dağılmaz. Bu durumda, sosun içinde pütürler de oluşmaz.

- Hamuru toz şekerle kızartın… Kahvaltı yada çay saati için hazırladığınız hamur kızartmaların daha nefis olması için hamura eklenen kabartma tozuna biraz toz şeker katın. Bu hamurlarınızın daha iyi kızarmasını sağlar.

- Limonatanızı renklendirin… Yaptığınız limonatanın hem lezzetli, hem de rengiyle farklılık yaratmasını istiyorsanız eğer, bir limonu güzelce rendeleyin. Daha sonra rendelediğiniz limonu toz şekerle oyuun. Bu karışımı içine attığınız limonata, çok hoş bir tat kazandıracaktır.

- Çileği sirkeli suyla yıkayın… Çileği üzerindeki kimyasal gübrelerden ve tarım ilaçlarının zehirlerinden arındırmak için en az üç kere yıkayın. Daha sonra da bir süre, içinde sirke bulunan bir kapta bekleterek iyice temizlenmesini sağlayın.

- Yumurtaları suda saklayın… Artan yumurta sarılarını daha sonra kullanmak için buzdolabına koymadan önce, üzerlerine su ilave edin. Kullanacağınız zaman da sularını iyice süzün. Böylece yumurta sarıları kurumaz ve tazeliklerini kaybetmez.

- Sürahi ve çaydanlıkarınız kirlendiyse…Sürahi ve çaydanlık benzeri mutfak eşyalarınız kirlendiyse içine bir tutam tuz ve bir bardak sirke koyun. Bir şişe fırçasıyla iyice temizleyin.

- Gözlerinizdeki şişkinlik ve kızarıklıklar için… Gözlerinizdeki yorgunluklara, şişkinliklere kızarmalara ve yanmalara kurutulmuş papatya banyosu iyi gelir. Bir fincan kaynamış suya, 1 kaşık kuru papatya çiçeği atın. 20 dakika demlenmeye bırakıp süzün. Göz kapaklarınızın üzerine koyup 10 dakika bekleyin. Bu arada pamukları kuruyunca yeniden ıslatın.

- Yağda yumurtanın pişirilmesi… Yağda yumurta pişiriyorsunuz ama sarıları pırıl pırıl ve lekesiz kalsın istiyorsunuz. Kolayı var, yumurtaları pişirirken tuz ilave etmeyin. Bu işlemi herkes yerken yapsın.

- Muhallebi yaparken…Muhallebinin topak olmaması için unu çok iyi kavurun. Sütü ise ılık olarcak şekilde ilave edin. Sulanmaması için mikser yerine çırpma teli kullanın.

- Kek yaparken…Meyve veya kuruyemişlerle kek yaparken kek hamuruna bu malzemeleri una bulayarak katarsanız dibe çökmelerine mani olursunuz.
 
Üst