Eureka Dizisi

Eureka dizisini izleyip de, evde hemen bir buluş yapma hevesine girmemek mümkün mü? Olağandışı bir kasabanın biliminsanlarından oluşan popülasyonu ve polisiye olaylar üzerine kurulu dizi, temposu yüksek bir bilim / bilimkurgu dizisi.

eureka Eureka Dizisi ile Yeni Bilim

Amerika’da Sci Fi (Bilimkurgu) kanalında yayınlanan dizinin temel öyküsü şöyle:
Federal Marshall olan Jack Carter arabasının kaza yapması sonucu haritalarda görülmeyen bu acaip kasabaya gelir ve kasabanın şerifinin ciddi şekilde yara alması sonucu klasik bir soruşturmada görev aldığını düşünerek olayları incelemeye başlar. Ancak kısa sürede bulduğu deliller çok çok ileri bir teknolojinin uzay zaman sürekliliğinde kopmalar meydan getirdiğini ortaya koyacaktır. Olayı çözmekteki başarısı ile Eureka’da kalması istenir. (Arşimet suyun kaldırma gücünü bulduğunda “Buldum buldum” diyerek hamamdan fırlamıştır. Oradaki buldum kelimesi Eureka’dır)

Kısa sürede görecektir ki kasabada neredeyse normal insan yoktur. Çocuklar yaşlarının çok üstünde formüller çözer. Klonlar etrafta gezer ve bir sürü yüksek teknoloji ürün günlük hayatta kullanılmaktadır. Kısacası herkes bilimadamıdır.

Bu kasabayı 1940′lı yıllarda, atom bombasını Nazi Almanyası’ndan kılpayı önce yapmayı başararak savaşı kazanan ABD hükümeti kurmuştur. Amaçları gelecekte bilimde geri kalmamak için özerk ve gizli bir yaşam alanı oluşturmaktır.

Albert Einstein’in 2. Dünya savaşı sırasında ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’e yazdığı ünlü mektuptan yola çıkarak oluşturulmuş senaryo her bölümde bilimsel bir gizemi önümüze seriyor.
Dizinin başarısı bence sadece bilimsel öğeleri sunmasında yatmıyor. Ortalama bir zekaya sahip(!) Şerif Carter’ın pratik yaklaşımları, başına gelen binbir olaya karşın sakin kalışı ve biliminsanlarının çözüme giderken izledikleri yollar, tüm bunların sıkıcı olmasını önleyen son derece komik olaylar dizisi, kızı Zoe ile aile ilişkileri ve elbette kasaba halkının gizemlerle dolu oluşu… 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst