Esmâ-i Nebî'nin Faziletleri

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 31 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Esmâ-i Nebî'nin Faziletleri
  peygamberimizin isimlerinin faziletleri
  Hz. Muhammed sav  Ümmetin Peygamber Efendimiz'e (s.a.v) olan sevgi ve muhabbetinin yansımalarını, hayatın her alanında görebiliyoruz. Mevlid Kandili programları, kutsal emanetlere gösterilen hürmet, sakal-ı şerif ziyareti, kutlu doğum haftası, Ehli Beyt sevgisi; yazılmış hilye-i şerifler, mevlidler, naatlar ve Esmâ'i Nebîler...

  Semerkand Yayınları tarafından hazırlanan hediye kitaplar dizisinden, Hz. Peygamber ve Ehl-i Beyt'i tanıtan bir dizi kitap yayınlanmıştı. Ehl-i Beyt, Ehl-i Beyt İmamları, İlmin Kapısı İmam Ali'den (k.v) Yöneticilere ve Şefaat Yâ Rasûlallah isimli kitapların ardından, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Esmâ-i Nebî de okurların büyük ilgisiyle karşılaştı.

  Esmâ-i Nebî'nin yazarı Hüseyin Okur, Semerkand Tv'de ekranlara gelen Yazı Mutfağı'nın konuğuydu. İbrahim Baran'ın hazırlayıp sunduğu programda, ismin önemi, ismin ve hitabın insan üzerindeki etkileri, çocuğa isim verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar ve Esmâ-i Nebî hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi.  Hayatı yalnız maddi planda değerlendirmenin zararlarından bahseden Okur, ismin önemini, halk arasında sıkça söylenen "Bir kimseye kırk gün deli derseniz, deli olur" sözüyle açıkladı. "Önemli olan, mana itibariyle güzel olan isimlerin kullanılmasıdır." diyen Okur, her kültürde manası güzel olan isimlerin olduğunu ve böyle isimlerin verilebileceğini kaynaklarıyla birlikte açıkladı.

  Ümmetin Hazret-i Peygamber'e (s.a.v) düşkünlüğünü örneklerle anlatan okur şunları söyledi : "Hazret-i Peygamber'in (s.a.v) ismine hürmeten Mehmet ismi kullanılmıştı. Eski zamanlarda, ismi Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) ismiyle aynı olan çocuklar, diğer çocuklar tarafından saygıyla karşılanırdı. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) mübarek isimleri teberrüken evlerde bulundurulurdu. Bir yerde Esmâ-i Nebî varsa, orada edeple oturulurdu."

  Programdan bazı bölümleri Serhaber okurları için hazırladık. Seyretmek için tıklayınız!

  Yazı mutfağı programını seyredemeyenler ve tekrarını seyretmek isteyenler için:

  31 Mart 2012 Cumartesi günü Saat: 20:00
  01 Nisan 2012 Pazar gecesi Saat: 01.30
  [​IMG]

  Esmâ-i Nebî eserinin bültenini okumak için tıklayınız!

  Haber:
  Serhaber / M. Münir Çınar

  Kaynak: Serhaber