Eskişehir'e deniz geliyor

'Haberler' forumunda aykuta tarafından 23 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. Eskişehirliler, deniz özlemini yapay plajla giderecek..

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plaj düzenlenen törenle hizmete açıldı.

  Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu bozkırında yer alan Eskişehir'de yaptıkları yapay plajla, kent halkının deniz ve plaj özleminin giderileceğini söyledi.

  Büyükerşen, plajın suyunun temiz kaynaktan sağlandığını ve klorlanarak yüzmek için sağlıklı hale getirildiğini belirtti.

  Paris ve Viyana gibi içinden çok büyük nehirlerin geçtiği kentlerde de yapay plajların oluşturulduğunu kaydeden Büyükerşen, buralardaki plajların suyunda yüzülmediğini sadece güneşlenebildiğini dile getirdi.

  Büyükerşen, Eskişehir'deki yapay plajda yüzülebileceğini de vurgulayarak, 'Herkesten tek isteğim buraların temiz tutulması. Kirletenleri de görürseniz mutlaka şikâyet edin. Buralar sizin. Buralara, yılardır iyi bakımını yaptığımız Porsuk çayı sayesinde kavuştuk.' dedi.

  Yapılan konuşmanın ardından Anadolu Üniversitesi ve Sarar Spor Kulübü yüzücüleri açılış öncesinde olimpik yüzme havuzunda gösteri yaptı.

  Gösterinin ardından yapay plaj ve olimpik yüzme havuzu Büyükerşen ve katılımcılar tarafından açıldı.

  Açılışın akabinde törene alanına gelen yüzlerce çocuk kendini yapay plajın serin sularına bıraktı. Plaja, çocukların yanı sıra büyüklerin de girdiği görüldü. Çocuklar plajda yüzmenin tadını çıkarırken aileleri ise açılan çadırların altında yapay deniz tadını çıkarmaya çalıştı.

  Bu arada, yapay plajın suyunun bir hayli bulanık olduğu ve çamurumsu bir görüntü sergilediği görüldü.

  Eskişehir Otogarı karşısı Gökmeydan Mahallesi'ndeki Kent Park içine yapılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plajı, Türkiye'nin ilkleri arasında yer alıyor.

  Kenarından Porsuk Çayı'nın geçtiği yapay plaj 350 metre uzunluğunda.