Erzurumun neyi meşhur, Erzurumun nesi meşhur

'Türkiyem' forumunda HazaN tarafından 31 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erzurum neleri ile ünlüdür
  Erzurum ilinin nesi ünlü

  Oltu Taşı:

  Yurt ve Dünya çapında ünlü olan kehribar taşıda denilen Takı ve süs eşyası yapılan Oltu taşı Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkmaktadır.

  Atatürk Müzesi:

  Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk'ün kaldığı bu ev Atatürk Müzesi olarak kullanılmaktadır.

  Palandöken Kayak Merkezi:

  Uluslararası Kayak Federasyonunca dünyanın ikinci büyük kayak merkezi olarak nitelendirilen Palandöken dağındaki 6.5 km.'lik profesyonel kayak merkezi yılın 180 günü kayak yapma imkânı tanımaktadır.

  Cirit:

  Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir Ata sporudur. Türkler bu Atlı oyunu Orta Asya dan günümüze taşımışlardır.19. yüzyılda Osmanlı ülkesi ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu.

  Tortum Gölü ve Şelalesi:

  Bu doğa harikası, Erzurum ilinin 103 km. kuzeyinde, Tortum gülünün kuzey kenarındadır. Çağlayan da dahil, bu çevrede çok yüksek bir su sporları ve dağ sporları turizmi potansiyeli vardır.

  Narman Peri Bacaları:

  Bu jeoloji oluşumlar, Narman İlçesinin 7 km güneyinde yer almaktadır. Rüzgar ve yağmurun kumlu toprağı aşındırmasıyla kırmızı kaya başlıklı peri bacaları ve dar vadilerden oluşan bu olağanüstü doğa harikası oluşmuştur.

  Bar:

  Erzurum'da oynanan halk danslarına bar denir. Bar' ın tarihçesi çok eskilere Orta Asya' da Altay kavimlerine kadar uzanmaktadır.

  Çobandede Köprüsü:

  1297-98 yıllarında İlhanlıların Veziri Emir Çoban Salduz tarafından yaptırılmıştır. Aras nehri üzerinde 7 kemer gözlü olarak inşaa ettirilen önemli bir yapıttır.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Erzurumun neyi meşhur
 1. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,007
 2. Violet
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  2,100
 3. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,169
 4. Violet
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,306