erzurum kongresi


ERZURUM KONGRESİ’İNDEN
ALACAĞIMIZ ÇOK DERS VAR!

Erzurum kongresi ( 23 Temmuz–7 ağustos 1919 )
1919 da Türkiye’ de durum nedir?
Türk Milleti nasıl yaşamaktadır?

Emperyalist devletler; Mondros Silah Bırakışması Antlaşmasının hükümlerine dayanarak İstanbul, İzmir başta olmak üzere yurdumuzu işgal etmişlerdir.
Vatan toprağı işgal altındadır. İngiliz, Fransız, İtalyan emperyalist devletleri ile Yunan’ın kirli çizmeleri güzel yurdumuzu pisletmektedir.

Yıllardır süren savaşlardan yorgun ve bitkin, aç ve çıplak duruma sürüklenen Türk Ulusu, son bir çırpınışla kendi yazgısına sahip çıkmak için örgütlenme çabasına girmiş.
Yüce liderimiz Mustafa Kemal, Türk Milleti’nin kara yazgısını değiştirmek için çıktığı yolun, o günlerini ayrıntıları ile büyük Nutuk’ta anlatıyor. Herkesin ama herkesin Nutuk’u alıp bir kere daha dikkatli bir biçimde okumasında sayısız yarar vardır.
Erzurum Kongresi; onurumuzu, şerefimizi, namusumuzu, dilimizi, dinimizi kazandığımız yolun ikinci kilometre taşıdır.

Erzurum Kongresi; üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapma yolunun çok önemli ikinci adımıdır.
Bugün Erzurum Kongresi’nden alacağımız, almak zorunda olduğumuz dersler var.
Neden mi?
Yaşadığımız olaylar gösteriyor ki; Sömürgeci AB-D, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türk Ulusu’nu parçalayıp yok etmek için yine oyun içinde oyun yazıyorlar da ondan.
Mustafa Kemal 21/22 Haziran 1919 gecesi Amasya’da Yaveri Cevat Abbas’a şu notları yazdırıyor:

1- Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir.
2- İstanbul hükümeti üzerine aldığı sorumluluğun gereğini yerine getirememektedir. Bu durum milletimizi yok olmuş gibi gösteriyor.
3- Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.
Şimdi soru şu:
Yukarıda yazılan maddelerdeki durum, bugün de geçerli midir ?
Geçtiğimiz hafta içinde Ankara’da, başkentimizde Bir Siyasal parti kongre yapıyor. Kongrede İstiklal Marşı okunmuyor. Türk Bayrakları yerine başka paçavralar dalgalandırıyor. Bu paçavraların dalgalandırılması ne anlama geliyor ?

Terör örgütüne, teröriste sahip çıkıyor. Adeta PKK’nın siyasal uzantısı olduğunu söylüyor. Bir bakıma PKK’nın TBMM’de temsilcisi gibi… Bu görüntüyü Türk Ulusu, çaresizlik ve acı içinde izliyor.
Bunu nasıl okumalıyız?
Biz Türkiye Cumhuriyeti’ne karşıyız, federasyon, konfederasyon istiyoruz diyorlar.
Bayrağımız da, Ay Yıldızlı Albayrak değil, işte bu paçavra diyorlar.
Bölücüler kimden destek alıyor ?

Emperyalist AB-D ve onların işbirlikçilerinden…
Sonra bir de, Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi var.
GBOP’ nin emperyalist ABD projesi olduğunu biliyoruz. Bu projenin Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırlarının değiştirilerek parçalanması anlamına geldiğini de biliyoruz.

Bu 22 ülke arasında Türkiye’nin olduğu da söyleniyor.
BOP’un eş başkanı olduğunu söyleyenleri de görüyor, duyuyor ve biliyoruz.
Ben böyle okuyorum. Başkalarını, yönetenleri, seçilmişleri, hükümet edenleri bilmem ama ben böyle okuyorum.
Bugün bu siyasal partinin kongresinde yaşanlar, her karışı, atalarımızın kanı ile ıslanmış olan vatan topraklarının parsel parsel satılması, ekonominin, sanayinin, tarımın, eğitimin, sağlığın çöküşü, Ulusumuzun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ulusuyla olan bağının zayıflatılmaya çalışılması “Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir.” Diye düşündürmez mi ?

Geleceğimiz olan çocuklarımız için; onların namuslarıyla, onurlarıyla, özgür ve güvenle yaşamaları için, Erzurum Kongresi’nden alacağımız çok ders var, çok!
 
Üst