Erzurum Atatürk Üniversitesi

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Üniversitesi Erzurum

  TARİHÇE

  Atatürk Üniversitesi'nin tarihçesi Türkiye Cumhuriyeti'nin önemli rüyalarından birinin gerçekleşme hikayesidir. Cumhuriyet'in kurucusu Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu'da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir.

  Atatürk'ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra
  konu, 1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi'nin Erzurum'da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. teşkilatı
  aracılığı sonucu Nebraska Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanarak hazırlık çalışmaları hızlandırıldı ve 6990 Sayılı Atatürk Üniversitesi Kanunu'nun 07.06.1957 tarihinde yürürlüğe girmesi ile kuruluş çalışmaları tamamlanmış oldu. Üniversite 17 Kasım 1958 tarihinde bir ortaokul binasında Ziraat ve Fen - Edebiyat Fakülteleri ile öğretime başladı.İki fakültede 135 öğrenci ile öğretime başlayan Atatürk Üniversitesi bugün 38 bin 477 öğrencisi, 2439 Öğretim Elemanı, 16 Fakülte, 20 Yüksekokul, 6 Enstitü, 15 Araştırma Merkezi, 100 binin üzerinde mezunu ve "Üniversite kuran Üniversite" unvanına sahiptir.

  KÜTÜPHANE

  Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi'nin amacı; öğretim elemanları, öğrenciler
  ve çalışanlarının eğitim, öğretim ve araştırmalarını desteklemek amacıyla her
  ortamda bilgi ve belge seçmek, sağlamak, düzenleyerek hizmete sunmak ve bu bilgi
  kaynaklarını korumaktır. 1958 yılında üniversitenin kuruluşu ile birlikte bugünkü Şair Nefi Ortaokulu Binasında faaliyete geçen kütüphane, daha sonra Fen Fakültesi Binası'nda faaliyetini sürdürmüş ve 1970 yılında kendi binasına geçmiştir. Üniversiteyi bilgi yönünden destekleyen kütüphane çağdaş teknolojilerle donatılmıştır. Kütüphane Otomasyon Programı YORDAM aracılığıyla otomasyon programına aktarılan bibliyografik künyeler internet aracılığıyla okuyucuların hizmetine sunulmuştur. (Kayıtların girilmesi halen devam etmektedir)
  Kütüphane binası 3 katlı ve 7000 m2 kullanma alanına sahiptir. Aynı anda 600 okuyucu kapasitesi olan binada her biri 440 m2 büyüklüğünde 7 Okuma Salonu, 120 kişi kapasiteli Mütalaa Salonu, 2000 m2 Depo, 10 adet Özel Çalışma Odası, 12 okuyucu kapasiteli Internet Salonu, Toplantı Salonu, Gazete Salonu, Kafeterya ve yeter sayıda büro bulunmaktadır.

  KAMPÜS YAŞAMI

  Atatürk Üniversitesi Kampusü, ülkenin büyük kampüslerinden biridir. Gerek mimari yapısı, gerekse çevre düzenlemesiyle onbinlerce öğrenciye kucak açar. Kampüs, öğrencilerin sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamanın yanında, doğal güzellikleriyle de onları kucaklayan modern bir yapıya sahiptir.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

  Atatürk Üniversitesinde Sosyal ve Kültürel Etkinlikler gerek üniversite genelinde, gerekse fakülteler ve yüksekokullar düzeyinde sürdürülmektedir. Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla sanat etkinlikleri sergilenmekte, amatör düzeydeki çalışmalar denetlenmektedir. Öğrencilerin çalışmaları yıl içerisinde halka açık olarak sergilenmektedir. 2000 yılından itibaren Bahar Şenlikleri ve Nevruz Şenliği üniversitede düzenli olarak yapılmaktadır. Bu organizasyonda, satış ve tanıtım yerleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum, defile ve konserleriyle büyük ilgi görmektedir.
  Öğrencilere yönelik olarak Kültür Müdürlüğü bünyesinde her yıl halk oyunları (Erzurum, Artvin, Kafkas, Elazığ, Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, Muğla, Adıyaman), Türk halk müziği, hafif batı müziği, alanlarında çalışmalar yapılmakta; bağlama kursları düzenlenmektedir.
  Deneyimli eğitmenler tarafından yürütülen bu kurslar için öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca yıl boyunca konser, kültür şenlikleri, müzik ve halk oyunları gösterileri, anma ve kutlama törenleri, sergi, kongre, panel, konferans, sempozyum gibi kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinlikler gerçekleştirilmekte, bu etkinlikler öğrenciler tarafından ücret ödenmeksizin izlenebilmektedir. Bu etkinliklere katılan öğrenciler, öğretim yılı sonunda düzenlenen törenlerde ödüllendirilmektedir. Diğer taraftan halk oyunları dalında çeşitli yörelerimize ait çalışmalar da devam etmektedir.
  Bu çalışmalar kampüs içinde yer alan oditoryumda, Kültür Merkezinde ve, 4000 kişilik Atatürk Tören Alanı'nda, fakültelere bağlı konferans salonlarında düzenlemekte ve sergilenmektedir.
  Spor Tesisleri ve Etkinlikler
  Üniversitede öğrencilerin her türlü sportif çalışmalarına olanak sağlamak amacıyla sportif tesislerin yapımına ayrı bir önem verilmiştir. Yörenin ülkemizin önde gelen kış sporları merkezlerinden biri olması nedeniyle diğer spor dalları arasında kış sporlarına ayrıca önem verilmektedir.
  Türkiye Üniversiteleri arasında yapılan yarışmalarda bir çok başarılara imza atan takımlardan bazılarını Futbol, Kayak, Atletizm olarak sıralayabiliriz. Sportif etkiliklere her yıl 5 bin dolayında genç katılmaktadır.
  Üniversite Merkez Kampüsü'nde 10 adet spor salonu bulunmaktadır ve bir adet stadyum bulunmaktadır. Çok amaçlı yeni kapalı spor salonu 1997 yılında faaliyete geçmiştir. Ayrıca Merkez kampüste yeni olarak, bir mini futbol sahası, 1 adet basketbol ve 3 adet tenis kortu Nisan 2002 de hizmete girmiştir.
  Atatürk Üniversitesi'nde her yıl geleneksel spor şöleni düzenlenmekte, fakülte ve yüksek okullar arası sportif yarışmalar tertip edilmektedir. Ayrıca, çeşitli dallarda sporcular hem ulusal, hem de uluslararası organizasyonlara katılmakta ve başarılı dereceler elde etmektedirler. Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü de bu tür yarışmalarda başarılı olan öğrencileri ödüllendirerek, onların sportif etkinliklere katılmalarını teşvik etmektedir. Spor Müdürlüğü bünyesinde başta kayak, dağcılık, futbol ve atletizm olmak üzere çok sayıda branşta yoğun sportif faaliyetler yapılmaktadır.

  SAĞLIK

  Öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti sunan Mediko-Sosyal kampüs içerisinde yer almaktadır. İleri tedavi gerektiren durumlarda Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi ve Diş Hekimliği Fakültesi'nden destek alınmaktadır.

  BARINMA

  Ağrı Fakültesi için
  Fakülte kampüsü içerisinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından
  işletilen iki kız iki erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtlarda 694 kız, 650 erkek olmak üzere toplam 1344 öğrenci barınmaktadır. Öğrencilerimizden bin kısmı çeşitli kurumlara ait vakıf, misafirhane ve yurtlarda bir kısmı da evlerde barınmaktadır.

  YEMEK VE BESLENME

  Ağrı Fakültesi için
  Fakültemiz öğrencilerine öğlen ve akşam yemekleri Üniversitemiz Sağlık
  Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı 200 kişilik yemekhanede müstecir
  Tarafından yaklaşık 800-1000 öğrenciye yemek verilmektedir.
  Kız ve Erkek öğrenci yurdu binaları ile kafeteryada bulunan kantinler
  Yanında hizmet binasındaki kantin öğrencilerin kahvaltı ve diğer ihtiyaçlarını
  karşılamaktadır.
  KULÜPLER

  Genç Sanatçılar Kulübü
  Bilge İlahiyatçılar Topluluğu
  Kültür-Sanat Topluluğu

  FAKÜLTELER VE BÖLÜMLER

  Ziraat Fakültesi
  Fen Edebiyat Fakültesi
  Fen Bilimleri
  Biyoloji
  Fizik
  Kimya
  Matematik
  Edebiyat Bilimleri
  Alman Dili ve Edebiyatı
  Arkeoloji
  Coğrafya
  Çağdaş Türk Lehçeleri
  Doğu Dil ve Edebiyatı
  Felsefe
  Fransız Dil ve Edebiyatı
  İngiliz Dili ve Edebiyatı
  Kütüphanecilik
  Rus Dili ve Edebiyatı
  Sosyoloji
  Sanat Tarihi
  Tarih
  Türk Dili ve Edebiyatı
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  Tıp Fakültesi
  Diş Hekimliği Fakültesi

  Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi

  Mühendislik Fakültesi
  İlahiyat Fakültesi
  Temel İslam Bilimleri
  Felsefe ve Din Bilimleri
  İslam Tarihi ve Sanatları
  İlköğretim Öğretmenliği
  Erzincan Hukuk Fakültesi

  Güzel Sanatlar Fakültesi

  Resim Bölümü
  Heykel Bölümü
  Grafik Bölümü
  Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  Temel Eğitim Bölümü
  Müzik Bilimleri Bölümü
  Sahne Sanatları Bölümü
  Fotoğraf Bölümü
  Sinema Televizyon Bölümü
  Seramik Bölümü

  Ağrı Eğitim Fakültesi

  İlköğretim Bölümü
  Sınıf Öğretmenliği
  Fen Bilgisi Öğretmenliği
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  Türkçe Eğitimi Bölümü
  Türkçe Öğretmenliği
  Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
  Resim-İş Öğretmenliği
  Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
  Eğitim Bilimleri Bölümü
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü

  Erzincan Eğitim Fakültesi

  İletişim Fakültesi
  Eczacılık Fakültesi
  Veteriner Fakültesi
  Temel Bilimler
  Anatomi
  Biyokimya
  Fizyoloji
  Histoloji-Embriyoloji
  Hastalıklar ve Klinik Bilimler
  Besin Hijyeni ve Teknolojisi
  Cerrahi
  Doğum ve Jinekoloji
  Dölerme ve Sun'i Tohumlama
  Farmakoloji ve Toksikoloji
  İç Hastalıklar
  Mikrobiyoloji
  Parazitoloji
  Pataloji
  Viroloji
  Zootekni ve Hayvan Besleme
  Biyometri
  Hayvan Besleme ve Beslenma Hastalıkları
  Hayvancılık İşletme Ekonomisi
  Genetik
  Zootekni

  Bayburt Eğitim Fakültesi

  Sınıf Öğretmenliği
  Fen Bilgisi Öğretmenliği
   


Yükleniyor...