Erzurum Atatürk Üniversitesi

Erzurum Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi bünyesindeki 15 Fakülte, 17 Yüksekokulu, 6 Enstitü, 10 Araştırma Merkezi ve 2 Araştırma Hastanesi, 250.000 ciltten fazla kitap içeren kütüphanesi...

Atatürk Üniversitesi bünyesindeki 15 Fakülte, 17 Yüksekokulu, 6 Enstitü, 10 Araştırma Merkezi ve 2 Araştırma Hastanesi, 250.000 ciltten fazla kitap içeren kütüphanesi, ön lisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere toplam 40.000 öğrenciye eğitim hizmeti vermektedir.


Üniversite 2550 Akademik, l3500 idari personele sahiptir. Üniversite 1999 yılı itibarıyla uluslararası hakemli dergilerde yer alan bilimsel yayın sayısına göre 109 uluslararası yayın ile 17. sıradadır.


Ayrıca Erzurum Kampüsünde iki adet modern kafeteryada öğrencilere hizmet vermektedir.
Erzurum Merkez Kampüsünde aynı anda 10 bin öğrencinin yararlanabileceği öğrenci yemekhanesi bulunmaktadır. Diğer İl ve İlçelerde de öğrencilere ucuz fiyatla yemekhane hizmetleri sunulmaktadır


Yurtlar
Atatürk Üniversitesi merkez kampüsü ile fakülte ve yüksekokulların bulunduğu il ve ilçelerde Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet vermekte olan öğrenci yurtları mevcuttur. Bu yurtların kapasitesi 4 bin 250'si kız, 5 bin 600'ü erkek olmak üzere toplam 9 bin 850'dir.Bu yurtlarda halen 8 bin 800 öğrenci barınmaktadır.Talep rahatlıkla karşılandığı için yurtlarda bin kadar boş yatak boş tutulmaktadır. Bu itibarla ülkemizin yurt sorunu olmayan tek Yükseköğretim Kurumu Atatürk Üniversitesidir. Kaloriferli, banyolu bu binalarda her türlü sosyal ihtiyaçları giderecek imkanlar bulunmaktadır. Kültürel, sportif çalışmaların yürüttüğü salonlar, kantinler, dinlenme, ders çalışma ve okuma odaları bu imkanlardan bazılarıdır.


Ulaşımİçerisinde bulunduğu imkanlar bakımından Atatürk Üniversitesi,ulaşım problemi olmayan birkaç öğretim kurumundan birisidir. Yurt-Kur binalarının kampüs içerisinde olması nedeniyle bu yurtlarda barınan binlerce öğrenci ulaşım araçlarına gerek duymadan fakülte ve yüksekokullara gidip-gelmektedirler. Bu arada, kent merkezinde bulunan yurt ile ev ve otellerde barınmayı tercih eden öğrenciler ise üniversiteye ulaşmak için her an araç bulabilmektedirler.


KütüphaneÜniversite bünyesinde 250.000 ciltten fazla kitap barındıran ve bir çok süreli yayının bulunduğu büyük bir kütüphane ve dökümantasyon merkezi bulunmaktadır. Ayrıca her fakülte ve hatta bölümlerde öğrenci ve öğretim üyelerinin istifadesine sunulan çok sayıda kitaplık mevcuttur. Bölüm ve fakülte kütüphaneleri daha çok spesifik yayınların yer aldığı küçük birimlerdir. Merkezi kütüphane ise hemen hemen her konuda bilgi ve belgenin bulunabileceği bir merkezdir. Kütüphane mesai saatleri dışında da hizmet vermektedir.
 
Üst