Erzincanda gezilecek yerler

'Türkiyem' forumunda alemşah tarafından 28 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Erzincan

  [​IMG]

  Erzincanın genel görünümü.
  [​IMG]
  Adının kaynağı:Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmiyor.Asur kaynaklarında geçen Zuhma (Suhma), yörenin bilinen en eski adıdır. Erzincan adının Eriza'dan geldiği sanılmaktadır. Eriza adı Selçuklu'larca Erzincan olarak kullanılmış, daha sonra da Erzincan biçimini almıştır.
  Bir söylentiye göre de Aziriz'den gelmektedir.

  İlin coğrafi konumu:Erzincan ili dünya haritası üzerinde 39 45' 12" kuzey enlemleri ile 40 46'30" doğu boylamları arasında yer almaktadır.

  Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde, bölgenin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Erzincan'ı, Doğusunda Erzurum, batısında Sivas, güneyinde Tunceli, güneydoğusunda Bingöl, güneybatısında Elazığ-Malatya, kuzeyde Gümüşhane-Bayburt ve kuzeybatıda Giresun illeri çevreler. Fırat nehri kollarından Karasu'nun geçtiği ilin yeryüzü şekillerini, güney sınırında Munzur Dağları, kuzey sınırında Keşiş Dağları ile bu dağlar arasında yer alan Karasu vadisi boyunca uzanan iki ova ve boğazlar belirlemektedir.


  Anadolunun en eski kültür merkezlerinden birisidir. Tarihi ipek yolu güzergahında yer alan kent Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kalmış, Malazgirt Zaferinden sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Erzincan kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş olanakları ile tam bir turizm cennetidir.
  Yüzölçümü: 11.903 km²
  Nüfus: 210.645 kişi. (2008)
  İl Trafik No: 24
  Ne yenir: Yöre mutfağı yemek türleri bakımından zengindir. Bunların çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Ekşili, kesme çorba (un çorbası) yaprak sarma başlıca yemek türleridir. Ayrıca su böreği ve özellikle kete ve tatlılar çokça tüketilen hamur işleridir.
  Ne alınır: El bakırcılığı (semaver, tepsi, biblo, duvar tabağı, şekerlik, vazo gibi anı ve süs eşyası), halı dokumacılığı Erzincandan alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır.
  Erzincan tava leblebisi ile Erzincan Tulum Peynirinin Erzincanda yapılacak alışverişlerde alınması tavsiye edilir.
  Yapmadan dönme Altıntepe şehir kalıntılarını gezmeden,
  Mama Hatun Kervansarayını, Terzi Baba Türbesini ve Kemah Kalesini görmeden,
  Erzincan Girlevik Şelalesinin karşısında de alabalık yemeden,
  Esentepeden şehrin görünümü izlenmeden,
  Ekşisu mesire alanında kaynağından maden suyu içip, doğal jakuziye girmeden,
  Erzincan bakır el sanatları ve Erzincan tava leblebisi ile Erzincan Tulum Peyniri almadan dönmeyin.

  Erzincanda zelzeleler sebebiyle târihi eserlerin çoğu yok olmuşsa da, ılıca ve kaplıcaları, mesîre yerleri ile turizme müsâittir. Târihin dört meşhur seyyahı olan Evliyâ Çelebi, Marko Polo, Von Molthe ve İbn-i Battûtâ eserlerinde Erzincanı çok meth ederler. Evliyâ Çelebi “70 câmili çok mâmur bir şehir derken, Von Molthe, Eğin için “Asya şehirlerinin en güzeli demektedir. 1914 öncesi 120 muhtelif okul ve 55 medresesi bulunan Erzincan, son bin sene içinde on bir defâ haritadan silinirken birçok târihî eser de yok olup gitmiştir.

  Erzincan Kalesi: Yapılış târihi bilinmemektedir. Günümüze sâdece giriş kapısı ulaşabilmiştir. Mengücükler devrinde esaslı bir tâmir görmüşür. Sultan Alâeddîn Keykubat tarafından, Moğol tehlikesine karşı tâmir ettirilmiştir. Daha sonraki dönemlerde birçok defâ tâmir gören kale, 1939 depreminde büyük hasar görmüştür.
  [​IMG]

  Kemah Kalesi:M.Ö. 3. asırda yapılmış, 12. asırda Mengücük Bey tarafından esaslı bir şekilde tâmir ettirilmiştir. Beş köşeli kaleden zamânımıza ancak birkaç duvarı ulaşabilmiştir. Kalede sarnıç ve mağara vardır. Kale, Tanasur Deresinin yamacında ve yalçın kayalar üzerindedir.
  [​IMG]

  Gülâbibey Câmii:Kemah ilçesindedir. Akkoyunluların Kemah emîri Gülâbibey tarafından 1465te yaptırılmıştır. Çeşitli zamanlarda tâmir görmüştür. Mihrab mukarnas dolgu olup, barok süslemelerle kaplıdır.
  [​IMG]

  Orta Câmi:Kemâliye ilçesinde Kâdı Gölünün kıyısında bulunan câmi, 17. veya 18. asırda yapılmıştır. Tek kubbeli olan câminin yapımında kirli sarı-turuncu renkte taşlar kullanılmıştır. Dört ana ayak üzerine oturan kubbe, câminin bütün tabanına hâkimdir.
  [​IMG]

  Mamahâtun Kervansarayı: Tercan ilçesinde olup, 12. asırda yaptırılmıştır. Osmanlı şehir hanları plânındadır. Gördüğü tâmirler yüzünden ilk biçimini kaybetmiştir. Çevre duvarı konik çatılı 16 silindirik yarım kule ile desteklenmiştir. Ortada geniş ve dörtgen boşluk üzerine mescid inşâ edilmiştir. Türk-Selçuklu mîmârîsinin bir şâheseridir.
  [​IMG]

  Mamahâtun Türbesi: Tercan ilçesindedir. 1192de ölen Saltuklu Erzurum sâhibesi Mama Hâtun için yapıldığı tahmin edilmektedir. Anadoluda örneğine pek rastlanmayan plânlı ve mîmârî özelliklere sâhiptir. İki ana bölümden meydana gelmiştir. Üst katta mescid vardır. Kapısı çok güzel süslerle kaplıdır.
  [​IMG]

  Melik Gâzi Türbesi:Kemah ilçesinin 500 m kuzeyinde, Karasunun öbür yakasındadır. Mengücükler dönemine âit olan türbe, sekizgen bir plâna göre yapılmıştır. Çeşitli zamanlarda tâmir ettirilmiştir. Yanında küçük bir mescid vardır. Mengücük Gâzî de burada yatmaktadır.
  [​IMG]

  Terzi Baba Türbesi: Erzincan Mezarlığındadır. Türbede 1796-1848 arasında yaşamış bir İslâm âlimi medfundur. Bir yangın sonucu harap olan türbe, 1972de tekrar yaptırılmıştır.
  [​IMG]

   
  Son düzenleme: 29 May 2010
 2. Cevap: Erzincan

  Mesîre Yerleri: Erzincan gerek iklim gerek bitki örtüsü bakımından Doğu Anadolunun en güzel merkezlerinden biridir. Mesîre yerlerinin bâzıları şunlardır:

  Beytahtı: Erzincanın güneybatısında, Karah yolunun altıncı kilometresinde Karasu Irmağının kıyısında bir dinlenme yeridir. Buz gibi soğuk su kaynakları vardır.
  [​IMG]

  Girlevik Şelalesi: Erzincana 29 km uzaklıktadır. Çağlayan, sayısız kaynaklar, gür akan Kalecik Çayı, havuzlar, hidroelektrik santralı ve şâhâne manzaraları ile güzel bir mesîre yeridir.
  [​IMG]

  Kadıgölü:Kemâliye ilçesinde şâhâne manzaralı bir su kaynağıdır. Çeşitli efsânelere konu olan bu kaynak, ilçeye başka bir güzellik kazandırmaktadır.Böylesi akar bir suya neden durgun bir isim olan Kadı Gölü ismi verilmiş bilinmiyor.
  [​IMG]

  Munzur Dağı:Karasu vâdisinde yükselen bu dağın çok güzel manzaraları, gür kaynakları vardır. Kışın ve yazın dağ sporlarına müsâittir.
  [​IMG]

  Yedi Göller: Çayırlı ilçesinin Beşköy yakınında birbirine bitişikmiş gibi görünen yedi göl vardır. Etrafı sazlık ve yeşilliktir.
  [​IMG]

  Kaplıcaları: Şifâlı su kaynağı bakımından çok zengin olmayan Erzincanda bulunan kaplıca ve içmelerin bâzıları şunlardır:

  Ekşisu:Erzincana 15 km uzaklıktadır. Eski Erzincan-Erzurum yolu üzerindedir. Etrâfı mesîre yeridir. Şişelenerek satılan bu su, karaciğer ve safra yolları hastalıklarına faydalıdır.Yerin altından cıkan bildiğiniz maden suyu.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Erzincan Ilıcası:Ekşisu yakınındadır. Ilıcanın suyu 31°Cdir.
  Özelliği Sodyum bikarbonat, Magnezyum, klorür ve karbondioksit
  Hangi Hastalıklara İyi Gelir Romatizma ve deri hastalıkları, mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi için tavsiye olunur.
  Su kükürtlü olduğundan rengi yeşildir.Kaplica, 12 adet kapali havuzu ile hizmet vermektedir. Ayrica kaplicada , dogal jakuzi havuzu vardir.
  [​IMG]
  [​IMG]

   
  Son düzenleme: 29 May 2010
  YAREN bunu beğendi.
 3. Cevap: Erzincan

  Erzincanda doğa sporlarıda yapılmaktadır bunlardan birkaçı:
  Kış Sporları
  Erzincanda hali hazırda Sivas yolu üzerinde bulunan Yıldırım Akbulut Kayak tesisleri mevcut.Burada kayak yapabilme imkânınız var
  Ayrıca Erzincanda EDKİK(Erzincan dağcılık kayak ihtisas kulübü) ve Eğitim fakültesi dağcılık Kulübü kapsamında faaliyet gösteren sporcular Kayak sporunun gelişmesi için çaba harcamaktadır.
  [​IMG]

  Yamaç Paraşütü
  Erzincan yamaç paraşütü yapılabilmesi için çok zengin imkanlar sunmaktadır.Özellikle Çakırman bölgesi ve Yaylabaşı yamaç paraşütü için çok müsaittir.Erzincan Belediyesi ve Yaylabaşı Belediyesinin profesyonel yamaç paraşütü takımları bulunmaktadır.
  [​IMG]

  Rafting
  Erzincan sınırları içerisinden geçen Karasu nehrinde yapılmaktadır.Özellikle Sansa ve Kemah boğazı ile Kemaliye, İliç bölgelerinde zorlu parkurlar dikkat çekmektedir.Erzincan Munzur Fırat Doğa Sporları derneği çatısı altında profesyonel eğitimciler eşliğinde öğretilmekte ve her geçen gün ilgilenen sayısı artmaktadır.
  [​IMG]

  Kano
  Erzincanda Tercan baraj gölü,Mertekli göleti,Göyne baraj gölü üzerinde bu sporu yapma imkânı bulabilirsiniz.Erzincan Munzur Fırat Doğa Sporları derneği çatısı altında eğitimi verilmektedir.
  [​IMG]

  Su Kayağı
  Hatırlarmısınız bilmem;Sayın Vali Recep Yazıcıoğlu bu bölgeye dikkat çekmek için bu sporların hepsini denemiştir.Özellikle o dönemde akıllardan gitmeyen de bir görüntüsü vardı su kayağı yaparken.
  Kano yapılan göllerin tamamında bu sporuda yapabilirsiniz.
  [​IMG]

  Arazi Sürüşü-Off Road
  Her ne kadar motor sporları içerisinde olsada arazinin doğal olması nedeniyle buraya da dahil edilebilir.Erzincanda zor arazi şartlarında araç kullanma imkânı veren düz Erzincan ovasıbu sporun meraklılarını bekliyor.Avcılık ve Atıcılık derneği üyeleri arazi araçları ile bu sporu düzenli olarak icra edip şehirdeki doğa sporlarının gelişimine çeşitlilik sunmaktadır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaya Tırmanışı
  EDKİK bünyesindeki dağcılaar tarafından şehrin muhtelif yerlerinde Özellikle de Kalecik Mevkiinde(Girlevik Çağlayanı civarı) kayalıklarda tırmanma ve iniş etkinlikleri yapmaktadır.
  Ayrıca kışın donan Girlevik Çağlayanında buz ve kaya tırmanışı yapılabilmektedir.
  [​IMG]

  Doğa Yürüyüşü,Kampçılık

  Erzincan Munzur Fırat Doğa Spaorları derneği ve EDkik ile Eğitim fakültesi dağcılık Kulübü tarafından düzenli olarak yapılan bu etkinliklerde geniş imkanlar sunan Munzur ve Keşiş dağlarında yapılmaktadır.
  Ayrıca kanyon yürüyüşleri de yapılmaktadır.
  [​IMG]


   
  Son düzenleme: 28 May 2010
 4. Cevap: Erzincanda gezilecek yerler

  Memleketini bizlere detaylı bir şeklde anlattığın ve tanıttığın için teşekkürler Alemşah..Erzincanımızın bu kadar güzelliklerle dolu olduğunu bilmiyordum emeklerine sağlık..:f196:
   
 5. Cevap: Erzincanda gezilecek yerler

  Bunlar daha çeyreği geriside var ama konu çok uzuyor diye yazmadım
   
 6. Cevap: Erzincanda gezilecek yerler

  Gezmeyi seven biri olarak inşallah gerisinide gidip yerinde görürüz:f40:
   
 7. Cevap: Erzincanda gezilecek yerler

  ALLAH razı olsun kardeş çok faydalı bilgiler verdin
   
 8. Cevap: Erzincanda gezilecek yerler

  bende Erzincanlıyım çok güzel anlatmışsın gerçekten erzincanımızı
   
  • gerçekten çok güzel olmuş :D
   
Yükleniyor...