Erdoğan Davos'u terk etti

'Haberler' forumunda Lider tarafından 30 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’yla birlikte Davos’ta katıldığı paneli, Peres’le yaşadığı gerginlik üzerine terk etti.
  Davos’da devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda ''Gazze Ortadoğu İçin Model" başlıklı panele Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasındaki gerginlik damgasını vurdu. Peres’in açıklamalarını "sert" olarak değerlendiren Erdoğan, moderatörün kendisine daha az söz verdiğini gerekçe göstererek paneli terk etti.

  Başbakan Erdoğan, oturumun son konuşmacısı Peres'in açıklamalarının ardından oturum yöneticisinden, İngilizce konuşarak "bir dakika" süre istedi. Panel yöneticisinin söz hakkı vermek istememesine karşılık Erdoğan, Peres'e dönerek "Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da panelin katılımcılarından biriydiçok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum…" diye konuştu.

  İsrail Cumhurbaşkanı’na yönelik sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, daha sonra moderatörün Peres’e 25 dakika, kendisine ise 12 dakika süre verdiğini belirterek Erdoğan, "Bundan sonra artık Davos’a gelmeyeceğim" diyerek podyumdan indi.

  "Tavrım moderatöre"

  Erdoğan paneli terk ettikten sonra Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab’la bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan tavrının Peres’e değil, moderatörün tutumuna olduğunu belirterek, kendisine konuşmak için daha az süre verdiğine dikkat çekti. Erdoğan, 'Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını ne Cumhurbaşkanı Peres'i ne de Musevi halkını hedef aldım'' dedi.

  Davos Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, oturumun bu şekilde bitmiş olmasından dolayı çok üzgün olduğunu belirterek, duygularını paylaşmak istediğini söyledi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in de daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak olanlardan dolayı üzüntü duyduğunu söylediği açıklandı.

  Arap Birliği Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, panelde askeri operasyonlarını savunmuştuGenel Sekreteri Amr Musa ise paneli terk eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek verdi. Davos'taki paneli terk etme konusunda "haklı olduğunu" söyleyen Musa, AP'ye yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın hareketinin "anlaşılır" olduğunu belirterek, "Sayın Erdoğan söylemek istediğini söyledi ve ayrıldı. Hepsi bu. Kendisi haklıydı" dedi.

  Oturumdaki açıklamalar

  Peres ise paneldeki konuşmasında İsrail’in Filistin bölgelerindeki askeri operasyonu savunan açıklamalar yapmıştı. İsrail’in Gazze Şeridi’nden tamemen çekildiğini, Yahudi yerleşim birimlerini boşalttığını, ayrıca bölgeye gıda, su ve para aktarılmasını sağladığını dile getiren Peres, ancak Hamas’ın ise İran’dan gelen füzeleri İsrail tarafına fırlattığını işaret etti. Ortadoğu’daki asıl sorunun İran olduğunu savunan Peres, Tahran’ın Hamas ve Hizbullah’a silah ve füze sağladığını dile getirdi. Peres, daha sonra yanında oturan Erdoğan’a dönerek "Her akşam İstanbul’a füze düşseydi, siz ne yapardınız" diye sordu.

  Erdoğan da oturum devam ederken İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, ''masada tek taraflı müzakere yaptığını, sadece El-Fetih ile bu müzakereyi sürdürdüğü sürece netice alamayacağını söylemişti. Filistin'in seçim kazanmış bir partisi olan Hamas'ın da masaya davet edilmesi gerektiğini'' belirten Erdoğan, ''Türkiye'ye burada bir görev düşüyorsa biz her an varız, devreye gireriz, ama dediğim gibi tarafları iyi tespit etmemiz gerekiyor. Eğer sadece El Fetih'i al, diğerlerini dışarıda bırak, burada neticeye varılamaz'' dedi.


  not alıntıdır
    2. Cevap: Erdoğan Davos'u terk etti

  çok üzücüde olsa bence başbakana hak veriyorum
  emeğine teşekkürler..
    3. Cevap: Erdoğan Davos'u terk etti

  Forum olurda tartışma olmaz mı değil mi ama :f30: :f30: bakın başbakanda moderatöre kızmış demekki neymişşşşş her forumda oluyormuş kavga dövüş tartışma
  gıcıklığım üzerimde tamam kabul ediyorum neyse işin şakası bir yana helal olsun iyi yapmış başbakanımız :f118: :f118: sustukça çirkinleşiyorlar en azından tepkimizi bu şekilde göstermiş
    4. Cevap: Erdoğan Davos'u terk etti

  kol kırılır yen içinde kalır hesabı.başbakanı bazen ne kadar çok eleştirsekte yinede saygımızı almayı biliyo.Büyük bir iş yaptı gibi görünüyo ama yarın yahudi medyası başımıza ekonomik yönden iş açacak diye düşünüyorum.Birileri bunun bedelini ödetmeye kalkacak Türkiyeye ama aynı şekil dik durursak belki o eski günlere döneriz inşallah.
    5. Cevap: Erdoğan Davos'u terk etti

  Başbakanımız Davosta sözde medeni ülkelerin başkanlarına duruşu ile bir ders verdi.Umarım bu duruşunu ve tavrını yumuşatmadan devam eder.israilin şerefsiz başkanı pereze katilsiniz ve siz onu alkışlayan ülke temsilcileri bu katliama ortaksınız ve bu insanlık suçu hepinizin demesini bilmiştir.Helal sana sayın başbakanım.
  İsrail Cumhurbaşkanı Peres’in açıklamalarını protesto eden ve ve oturum başkanının kendisine kısıtlı söz verdiğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Benim için Davos bitmiştir. Bir daha katılmayacağım” dedi ve oturumu terk etti. Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından söz alan Perez’in kendisini azarlar şekilde hitabına çok kızdı. Perez’in uzun konuşmasında gerçeklere tamamen zıt …
    6. Cevap: Erdoğan Davos'u terk etti

  sabaha kadar seyrettim haberleri okadar gurur duydumki anlatamam başbakanımızla inşallah hep böyle devam eder sessizlerin sesi kimsesizlerin kimsesi oldu :f118::f118::f118:(:cool:
   


Yükleniyor...