Engelliler için ücretsiz atlı terapi

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 9 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü(İSÖM), İstanbullu zihinsel özürlüler için, İngiltere ve ABD'de yaygın olarak kullanılan Atla Tedavi yani Hippoterapi uygulamalarını başlattı


  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü, zihinsel özürlülerin rehabilitasyonu için önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. İSÖM artık, tıp dilinde Hippoterapi olarak adlandırılan Atla Terapi yöntemini İstanbullu zihinsel özürlü çocuklara ücretsiz olarak veriyor. İlk olarak Florya Özürlüler Yaz Kampı’nda başlayan uygulamanın ilerleyen dönemlerde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

  Atla Tedavi - Hippoterapi nedir?
  Tıp dünyasında "Hipoterapi" adı verilen atla terapi yöntemi, atın çok boyutlu hareketleri kullanılarak, özürlü çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olan alternatif ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi.

  KİMLER YARARLANIYOR?

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü’nün İstanbul’un 12 ilçesinde bulunan Zihinsel Özürlüler eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan zihinsel özürlü çocuklardan, zihinsel gelişim gösterebilecek durumda olanlar fizyoterapistler ve psikologlar tarafından seçiliyor. Seçilen çocuklar, kendilerine hazırlanan programlar çerçevesinde haftanın belirli günlerinde Florya’da bulunan Özürlüler Yaz Kampı’na götürülerek Fizyoterapist ve binicilik eğitmenlerinin gözetiminde hippoterapi seanslarına katılıyor.

  Florya Özürlüler Yaz Kampı’nda 3 atla başlayan seanslara Cerebral Palsi (Ateoit tip hariç), Otizm, Mental Retardasyon, Spina Bfida, Down Sendromu, öğrenme bozuklukları, Psikomotor gelişim gerilikleri, postur ve işitme özürlü olan 7–15 yaş arasındaki özürlüler katılabiliyor.

  HALK, YÜKSEK MALİYETİ KARŞILAYAMIYORDU
  Yüksek maliyet nedeniyle orta ve alt gelir grubuna sahip halkın yararlanamadığı hippoterapi yöntemi fiziki yoğunlaşma ve denge hareketleriyle kişinin kendine güvenini artırıyor. Uygulama ayrıca sinir ve dolaşım sistemini de düzenliyor.

  Zihinsel ve bedensel engelli bireyler, otistikler, depresifler ve beyin travması geçiren kişilerin iyileşme sürecine katkı sağladığı belirlenen hippoterapi; ilaç tedavisi, cerrahi ve rehabilitasyon gibi asıl tedavi yöntemlerinin alternatifi değil, onlara destek bir uygulama olarak tanımlanıyor.
   


Yükleniyor...