En Faydalı Şifalı Bitkiler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda zamaneanne tarafından 17 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Faydalı Şifalı Bitkiler Listesi


  En Faydalı Şifalı Bitkiler Hangileridir


  Son dönemde insanlar ilaçlardan çok btkilere yöneliyor. Her rahatsızlığın çözümüne bir bitki bulmak mümkün. İşte insan sağlığı için en faydalı bitkiler:


  Kahve

  İçerdiği kafein nedeniyle çoğu beslenme önerisinde yer almayan kahve, bazı durumlarda olumlu etkilere de sahiptir. Acının algılanmasını bloke ederek ağrıların azaltılmasında, bronşları açarak grip, soğuk algınlığı ve astım gibi rahatsızların tedavisinde kullanılabilir.

  Aloe Vera

  Toplum arasında en çok bilinen ve kullanımına en çok rastlanılan bitki olan aloe vera, güneş veya kazalar sonucu oluşan yanıkların tedavisinde tercih ediliyor.

  Ekinezya

  Ekinezya Amerikan yerlilerinin yaraları iyileştirmekte kullandıkları ve bilinen hiçbir yan etkisi olan bir bitkidir.

  Kızılcık Suyu

  Kızılcık suyunun en çok bilinen yararı boşaltım sistemi sorunlarını çözmekteki etkisidir. Bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederek sorunların çözülmesini sağlar.

  Siyah Yılan Kökü

  Siyah yılan kökü, menopoz için önerilen ve bu yönüyle bilinen bir bitkidir.

  Günlük

  Anadolu Sığla ağacı olarak da bilinen günlük ağacının gövdesinden elde edilen sakız, özellikle eklem iltihabı ve bursitin tedavisinde kullanılır.

  Papatya

  Genellikle çayı yapılarak içilen papatya, bağırsaklarda oluşan sorunları rahatlatmasıyla bilinir. Ayrıca mide bulantısı ve gastroentirit tedavisinde de kullanılır.

  Hayıt Ağacı

  Hayıt ağacı menstural dönemi düzenler ve kadınlarda progesteron hormonunun salgılanmasını sağlar.

  Çuha Çiçeği Yağı

  Çuha çiçeği yağı, genellikle romatoid artiridin etkilerini azaltmada ve kolesterolü düşürmede kullanılır.

  Gümüş Düğme

  Dayanılmaz ağrıya neden olan migrenin tam nedeni bilinmiyor. Bazı uzmanlar bu sorunun nedenini baştaki kan damarlarının genişleyerek sinirlere baskı yapmasından kaynaklandığını savunuyor. Gümüş düğme beyinde bulunan kan damarlarını rahatlatarak duyulan acıyı azaltıyor.
   
Yükleniyor...