Elmas hakkında..

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 2 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Değerli taşların en seçkinlerinden biri olan elmas,bütün cisimlerin en dayanıklısı ve sert olmasıyla da tanınmıştır.Tarih kaynakları elmasın M. Ö. 100 yıllarında bilindiğini belirtmektedirler.
  [​IMG]
  Elmas karbon elemanının kristal bir şeklidir.Yani billur halinde saf karbondur. Yüz milyonlarca yıl önce,yer küresinin kabuğu soğuma halinin ilk dönemlerindeydi. Toprağın altında eriyik halinde çok sıcak kaya kitleleri vardı.

  Aşırı ısıyla eriyen karbon,büyük basınç etkisiyle billurlaşmış,koyu renk ve biçimsiz şeklinden çıkarak elmas halini almıştı. Temelde, elmasla bildiğimiz maden kömürü arasında bir fark yoktur.

  Elmasın değeri kendine has bazı özelliklerinden (billur halinde olma, sertlik vs..) ve maden kömürüne oranla çok az miktarda bulunmasındandır.

  Elmas,kuyumculuktaki “değerli taş” ve “endüstride kullanılan elmas” olarak ikiye ayrılır. Değerli taş olarak kullanılan elmasın ağırlık ölçü birimi “kırat” tır. Bir kırat, 200 miligr’a eşittir.

  Endüstride kullanılan elmas,çok sert bir madde olması nedeniyle metal ve kayaların kesilmesinde,oyulmasında yararlıdır. Petrol sondajlarında kayalık yerlerde kuyu açmak için toprağa sokulan ağır, delici burgunun başlığı elmasla kaplı bir uç halindedir.

  Karbondan elmas elde etmek için yapılan bütün girişimler sonuçsuz kalmıştır.

  Elmas toprağın derin kesimlerinde, “elmas tünelleri” içinde bulunur. Bunların derinlikleri çok farklıdır. Dolayısıyla, elmasın bulunması ve çıkarılması hayli güçtür. Bugün dünyada elde edilen elmasın %95′i, Afrika’nın Belçika Kongosu, Gana, Angola, Tanganika, Sierra Leone gibi bölgelerinde çıkarılmaktadır.

  Hindistan ve Güney Amerika daha sonra gelir. Tarihin çok eski çağlarından beri Hindistan’da elmas madenlerinin işletilmiş olduğu bilinmektedir. Hindistan’da her yıl elde edilen elmas 2000 ile 4000 kırat arasında değişmektedir.

  Güney Amerika’da elmas elde edilmesine 18. yüzyılın ortalarında başlanmıştır. Elmas gerekdeğerli taş olarak, gerekse endüstride kullanılışında topraktan çıkarıldığı gibi kullanılmaz. Topraktan çıkarılan her taş temizlenir, parçalara ayrılır ve parlatılır.

  Elmas çok sert olduğu için, kesimi işinde gene elmas kullanılır. Elmas kesicilerin kullandığı alet, kesici ağzı elmas tozundan yapılmış bir testeredir. Bugün elmas üretiminin %80′i endüstride kullanılmaktadır.

  Hakiki elmas güneş ışığı altında açık mavi bir renk alır. Endüstride kullanılan elmas ise kahverengimsi ya da kurşunidir.
  [​IMG]
  Dünyada 100 kırattan büyük elmaslar sayılıdır. Bunlardan Cullinan ve Kuh-i Nur,yani Nur Dağı elması, İngiltere kraliyet ailesinin mücevherleri arasındadır. Değer ve büyüklük sırasında üçüncü gelen elmaslar, Haydarabat Nizamı’nın hazinesindeydi.
   


Yükleniyor...