Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesi mayalanmış meyve suyu olduğu için saç derisinde ve ciltte biriken artıkların temizlenmesinde etkili bir üründür. Ölü deri hücreleri, toz ve kir, fazla yağ elma sirkesiyle kolayca temizlenebilir. Potasyum yönünden zengin olduğu için bakterileri öldürür. Akne, sivilce, saç derisi problemlerine karşı kullanılabilir.

Egzama veya benzeri cilt probleminiz varsa küveti suyla doldurup 2-3 bardak elma sirkesi katarak kaşıntıyı azaltabilirsiniz. Elma sirkesi ya da üzüm sirkesi bu tip kaşıntıları geçirmek için kullanılabilir.

Asitli olan elma sirkesi cilt lekelerine karşı ağartıcı olarak da kullanılabilmekte. 1 çay kaşığı elma sirkesini 5 çorba kaşığı suyla karıştırarak lekelerinize sürebilirsiniz. Lekelerin görünümün azalması için en az 10 gün bu işlemi tekrarlamanız gerekir.

Elma sirkesi aynı zamanda diyetlerde kilo vermeyi kolaylaştırmak için ağız yoluyla tüketilmektedir. Metabolizmayı hızlandırdığı için diyet yapanlar 1 çay kaşığı sirkeyi bir bardak suya karıştırarak içmektedir. Bu şekilde içmek hoşunuza gitmiyorsa salatalarınıza katarak aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

Cildiniz, saçlarınız ya da diyetiniz için elma sirkesi kullanmaya karar verirseniz daha sağlıklı bir seçim olan organik ürünleri kullanın. Organik elma sirkesi daha koyu renklidir ve içerisinde küçük parçacıklar vardır. Marketlerde satılan normal sirkeler bu gerçek, organik sirkenin damıtılmasından elde edilmektedir ancak bu damıtma işlemi sırasında sirkenin faydalı özelliklerinin çoğu azalmaktadır.

Sirkenin cilde faydaları ve saça faydalarının yanı sıra kolesterolü düşürmeye, kan basıncını düzenlemeye, kemiklerin güçlenmesine faydası vardır.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst