Elektronik Sigara

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Elektronik Sigara Hakkında bilgi, Elektronik Sigaranın Zararları nelerdir, Elektronik Sigara Faydalı mı, Elektronik Sigara Kanser Yapıyor mu?

  [​IMG]

  Elektronik sigara zehirli kimyasal içeriyor..

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, üreticilerinin tütünden yapılan sigaralara göre daha güvenli olduğunu iddia etmelerine rağmen, elektronik sigaralarda kansere neden olan zehirli kimyasallar bulunduğunu bildirdi.

  FDA, 2 büyük elektronik sigara yapımcısının ürünlerine yapılan testlerde, aralarında otomotiv sektöründe kullanılan antifirizin temel maddesinin de bulunduğu bazı zehirli kimyasallar tespit edildiğini belirtti.

  FDA yetkilisi Dr. Joshua Sharfstein, ürünlerin ne kadar nikotin ve ne kadar diğer kimyasalları içerdiği hakkında çok az şey bilindiğini söyledi.

  FDAdaki bilim adamları, incelenen 19 çeşit elektronik sigaranın yarısında insanlarda kansere neden olan nitrozamin bulunduğunu, nikotin içermediği bildirilen bazı ürünlerde ise düşük seviyede uyarıcılara rastlandığını, bu ürünlerin öncelikle Çinde üretildiğini ifade etti.

  FDA yetkilileri, ürünleri incelenen firmaların merkezi Floridadaki Smoking Everywehere ile merkezi Arizonadaki NJoy Cigarettes olduğunu açıkladı. FDA, 2 şirkete karşı harekete geçilip geçilmeyeceği hakkında ise açıklamada bulunmadı.

  Elektronik Sigara Derneği ise FDAnın testlerinin, doğru ve güvenilir sonuçlara varmak için yetersiz olduğunu ileri sürdü.

  Amerikalı kamu sağlığı savunucuları, bazıları çikolata, ciklet, nane aramosı içeren elektronik sigaraların genç insanları tütün ürünlerine alıştırmak için bir köprü vazifesi gördüğünü belirtiyor.

  ABDde elektronik sigaralar tütün yasalarına tabi değil. Bu yüzden genç insanların kolaylıkla bu ürünleri alabildiği bildirilirken, Elektronik Sigara Derneği, üyelerinin ürünlerini sadece uzun zamandır sigara içen yetişkin insanlara sattığını iddia ediyor.

  Elektronik sigaralar doğrudan akciğerler tarafından emilen nikotin buharı üretiyor. Üreticileri, yakıcı ve kanser nedeni zararlı maddeler içermediği gerekçesiyle ürünlerinin sigara tiryakileri için sağlıklı bir seçenek olduğunu öne sürüyor.

  Senatör Frank Lautenberg mart ayında, güvenli olup olmadığı kanıtlanana kadar elektronik sigaraları piyasadan çekmesi için FDAya başvurmuştu.

  Sağlık Bakanlığı, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, “bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildiğini bildirdi.

  “Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunca yasaklanmasına karar verilmiştir.

  SANAYİ BAKANLIĞI DA ÜRÜNÜ İNCELİYOR

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, elektronik sigara ve kartuşların yasaklanması konusunda, ürünün incelendiğini, ilgili prosedürde bir eksiklik saptanması durumunda da ürünün piyasadan toplatılmasına karar verilebileceğini bildirdi.

  Zafer Çağlayan, yazılı açıklamasında, Sağlık Bakanlığının, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşlarını yasakladığını hatırlattı.

  Konunun Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından da titiz biçimde incelendiğini kaydeden Çağlayan, bakanlığın konuyu, tüketicinin korunması ile piyasa gözetim ve denetim yetkisi anlamında iki açıdan incelediğini söyledi.

  Elektronik sigara olarak adlandırılan ürünlerin, garanti belgesi alımı zorunlu ürünler listesinde bulunmadığını, buna karşılık ithalatı yapan firmalar arasından birinin ihtiyari garanti belgesi aldığını belirten Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Elektronik sigarayla ilgili olarak, tüketicilerin ilan ve reklam yoluyla yanıltılması iddiaları üzerine Reklam Kurulunca 1 ay önce açılan soruşturma devam etmektedir. Konu, Reklam Kurulunun 15 Ocakta yapılacak toplantısında ele alınacak ve karar verilecektir. Diğer yandan, bakanlığımızın piyasa gözetim ve denetim yetkisi çerçevesinde ürün incelenmektedir. Ürünün elektrik ve şarj aksamıyla ilgili olarak ithalatçı firmaların CE deklarasyonunu yapıp yapmadıkları, ürünlerin sertifikasyonunun prosedüre uygunluğu değerlendirilmektedir. Bu prosedürde bir eksiklik saptanması durumunda ürünün piyasadan toplatılmasına karar verilebilecektir.
   


Yükleniyor...